43
2019
2018-11-06

Harcerze w hołdzie rodzinie Pietraszków


Harcerze z 22 DH z Jabłonny Lackiej zamierzają przywołać pamięć rodziny Alfredy i Bolesława Pietraszków z Czekanowa, którzy podczas II Wojny Światowej ukrywali 18 Żydów.

- Nasza drużyna w ramach Programu Rozwoju Odkrywców ZHP, do jakiego przystąpiliśmy, na tytułowych SUPERBOHATERÓW, a więc ludzi wyjątkowych, wartych naśladowania wybraliśmy rodzinę Alfredy i Bolesława PIETRASZKÓW z Czekanowa – podkreślają harcerze.

A dlaczego właśnie ich:

1. Małżeństwo to, ludzi starszych już – bo kiedy wybuchła wojna mieli około 60 lat - przez 2 lata, z narażeniem swojego życia, ukrywało w swoim gospodarstwie 18 Żydów.

2. Nie bacząc na niebezpieczeństwo i potencjalną śmierć – wykazali się wielkim heroizmem i odwagą, na którą nie wszystkich było i jest stać.

3. Mimo, że ocaleni chcieli odwdzięczyć się małżeństwu Pietraszków kosztownościami jakie mieli – oni nic nie przyjęli, ponieważ liczyło się dla nich życie innych, a nie kosztowności.

4. Pietraszkowie byli tak skromnymi ludźmi, że kiedy jedna z ocalałych rodzin chciała wystąpić o odznaczenie Pietraszków za ich życia tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nie zrobiła tego, ponieważ Państwo Pietraszkowie sobie tego nie życzyli. Tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostali odznaczeni dopiero wiele lat po śmierci, bo w 2007 roku.

5. Pietraszkowie są przykładem ludzi godnych naśladowania, którzy życie innych cenili ponad swoje niezależnie od narodowości czy religii.

6. Obydwoje byli ludźmi dla których słowa – Bóg, Honor i Ojczyzna – a więc także ideały harcerskie - znaczyły bardzo wiele i miały pokrycie w ich codziennym życiu. Pani Alfreda znała cztery języki obce i była osobą wykształconą. Dzięki znajomość języka niemieckiego uratowała wielu mieszkańców Czekanowa oraz przechowywanych Żydów. Pan Bolesław był wielkim patriotą, wychowanym w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Oboje miłowali Ojczyznę.

7. Pokazali, że w czasach okrutniej wojny można być człowiekiem.

- Historia uratowania 17 Żydów i ukrywania ich przez 2 lata trwania II Wojny Światowej w stajni, na strychu, w stodole czy w piwnicy mieszczącego się na skraju wsi Czekanów domu zaciekawiła nas. Ludzi Ci – odznaczeni tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - w jednej chwili stali się nam bliscy, zostali dla nas przykładem do naśladowania w swojej odwadze i miłości do innych – podkreślają harcerze.

- Tak więc, to ich bohaterskie postawy swoimi działaniami postanowiliśmy przypomnieć nie tylko mieszkańcom Czekanowa, ale też Gminy Jabłonna Lacka i powiatu Sokołowskiego, bo „Czy ja bym na ich miejscu tak uczynić mógł?” – zadał sobie to pytanie niejeden harcerz i niejedna harcerka z drużyny.

Harcerki z zastępu IGNIS: dh. trop. Aleksandra Koc, dh. trop. Daria Małko, dh. Gabrysia Strzałkowska, dh. trop. Ewa Milik, dh. trop. Daria Niemierka - w przeddzień Święta Zmarłych umyły i uprzątnęły grób Państwa Pietraszków, złożyły wiązankę i zapaliły znicze, a 1 listopada dh. trop. Aleksandra Koc i druhna Oliwia Koc pełniły wartę honorową przy grobie.

22 Drużyna Harcerska zwraca się z prośbą do osób mogących poszerzyć wiedzę harcerzy nt. bohaterskiej rodziny Alfredy i Bolesława Pietraszków o kontakt z nami przez Szkołę Podstawową w Jabłonnie Lackiej lub drużynowego FB.


Info / Fot. 22 DH z Jabłonny Lackiej
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Wspaniale. Pozdrawiam i życzę dalszej postawy ludzkiej. Dobrze , że baz kieckowych. HEJA!!!

popo
2018-11-11 21:06:20
Strona 1/1


Dane kontaktowe