17
2020
2018-02-14

Harcerze szkolili się z pierwszej pomocy


W miniony weekend harcerze i harcerki z 22 Drużyny Harcerskiej „Pędziwiatry” z Jabłonny Lackiej przeszli 2-dniowy kurs z pierwszej pomocy. W szkoleniu prowadzonym przez ratownika z Grupy Ratowników KURSMED pwd. Adama Mazurka udział wzięło 19 osób z trzech najstarszych w drużynie zastępów.

Przez te dwa dni uczestniczyli oni w zajęciach teoretycznych oraz licznych ćwiczeniach poszerzających i utrwalających umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc to temat trudny. Nie ma co z tym dyskutować. Dużą sztuką jest też wywołać zainteresowanie nim. - My mieliśmy to szczęście, że mimo powagi, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi i często ratowanie mu życia - mogliśmy uczyć się tego w miłej atmosferze, o czym niewątpliwie świadczą uśmiechy na naszych twarzach. I choć byliśmy zmęczeni, bo zajęcia trwały do późna w nocy - nas to nie zniechęciło – podkreślają harcerze.

Harcerze nie tylko utrwalali umiejętności resuscytacji, układania w pozycji bocznej bezpiecznej, opatrywania ran, złamań, postępowania w przypadku ukąszeń, zadławień. Zajęli się też trudniejszymi przypadkami: pomocą osobom z udarem, zawałem czy chociażby uczyli się udzielać pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED. Podczas szkolenia nie zabrakło też czasu na wspólną, harcerską zabawę, śpiewanki i naukę musztry. Kurs przygotowała drużynowa – pdh. Anna Kożuchowska-Kurylak.

Harcerze serdecznie dziękują Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej, przy której działa drużyna, za możliwość przeprowadzenia kursu na terenie szkoły.  
  
Info / Fot. 22DH "Pędziwiatry"
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe