17
2020
2010-12-08

Harcerze pomagali Mikołajowi…


Już po raz trzeci harcerze 91 Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Tanijas” ruszyli na pomoc Świętemu Mikołajowi. Z Bielan wirtualnie przenieśli się do dalekiej Laponii.

III Mikołajkowy Biwak „Mikołaj” odbył się w dniach 3-5 grudnia. Tym razem harcerscy pomocnicy Świętego Mikołaja stacjonowali w siedzibie Zespołu Oświatowego w Bielanach.

Ruszył warsztat
Druhny i druhowie przed biwakiem otrzymali informację, że oczekiwany przez wszystkich z utęsknieniem Mikołaj zachorował. Dotarcie tegorocznych prezentów świątecznych do właścicieli stanęło pod wielkim znakiem zapytania! Zawsze pomocni harcerze postanowili zatem wyruszyć w podróż do dalekiej Laponii, by tam wybudować nowy warsztat świętego Mikołaja – miejsce produkcji gwiazdkowych upominków.
I tak sala gimnastyczna już w piątkowy wieczór zamieniła się w świąteczną halę produkcyjną. Dzięki temu taśma towarowa szybko pokrywała się kolejnymi zabawkami, które podczas świąt mają trafić do dzieci. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na rozrywkę – biwakowicze wzięli udział w świątecznym teleturnieju na wzór telewizyjnego hitu „Kocham Cię Polsko”. Mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę harcerską, a także znajomość własnego środowiska.

Znaleźć eliksir
Sobotnie przedpołudnie to zajęcia w terenie. Pomocnik Mikołaja musi być sprytny i sprawny, dlatego też harcerze stanęli do współzawodnictwa w grze terenowej. Podczas wędrówki po Bielanach musieli wykazać się sprawnością fizyczną, sprytem, zdolnościami manualnymi, ale także zaradnością i umiejętnością nawiązania kontaktów z miejscowymi gospodarzami. Najlepszy patrol podczas końcowego apelu nagrodzony został pięknym złotym pucharem.
Wieczorem harcerze zasiedli w kręgu ognia, gdzie przyszedł czas na zadumę i refleksje na temat przyjaźni. W nocy na uczestników biwaku czekała jeszcze jedna niespodzianka. Okazało się, że Mikołaj jest w bardzo ciężkim stanie, a jego żona jest bezradna i prosi harcerzy o pomoc w uzyskaniu cudownego lekarstwa. Miksturę na zdrowie mógł sporządzić jedynie szalony Alchemik. Harcerze szybko ruszyli na pomoc Pani Mikołajowej i po wielu perypetiach odnaleźli naukowca. Eliksir został na czas dostarczony do domu Mikołaja. Staruszek wypił miksturę i znów poczuł się pełen wigoru i gotów do rozwożenia wyprodukowanych prezentów!

Sprawdzian młodych
Zwieńczeniem biwaku był wyraz służby Bogu - w niedzielny poranek harcerze uczestniczyli we Mszy Św. w miejscowej kaplicy.
Mimo mrozu i śniegu, mimo nieprzespanych nocy i licznych obowiązków biwakowych, kolejny wyjazd zaliczony jest do udanych. Sukces tym większy, że biwak w całości przygotowali młodsi harcerze, którzy w ramach prób na stopnie pod okiem instruktorów i starszych kolegów, uczą się organizacji tego typu przedsięwzięć
ANNA HILARUK
VII OSIEDLOWY SZCZEP HARCERSKI
FOT. ARCHIWUM 91 SDH

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe