42
2019
2019-03-05

Harcerze nie tylko od święta


W ZSS im. Jana Pawła II prężnie działają dwie drużyny harcerskie – 92. i 93. DH Nieprzetartego Szlaku „Duchy Lasu”, których drużynowymi są dh. Aneta Nowotniak i dh Grzegorz Nowotniak.

W piątek 22 lutego z okazji Dnia Myśli Braterskiej harcerze przygotowali dla całej społeczności szkolnej miłą niespodziankę - piernikowe serca, które dzień wcześniej pod okiem dh. Anety wypiekali i samodzielnie ozdabiali symbolami ZHP. Pięknie opakowane serca z okolicznościowymi wizytówkami zostały wręczone wszystkim uczniom i pracownikom szkoły podczas uroczystego apelu. Dyrektor Waldemar Prokopczuk skierował do harcerzy i drużynowych słowa podziękowania i podziwu. Z kolei dh Grzegorz dziękował osobom, które zawsze były oddane tej formie wolontariatu: Przemysławowi Mroczkowskiemu, Aldonie Wantusiak, Renacie Skwierczyńskiej, Małgorzacie Dabrowieckiej, Katarzynie Pietrzykowskiej, Urszuli Sarneckiej, Marii Miłkowskiej i innym, którzy choć przez krótki czas wspierali wychowawczo działania Nieprzetartego Szlaku.

W okolicznościowym kąciku pamięci można było podziwiać kroniki drużyny, artykuły z prasy lokalnej o wydarzeniach z życia drużyny, puchary i statuetki z Ogólnopolskich Zlotów NS oraz przedmioty niezbędne podczas harcerskich wędrówek i gier terenowych.

W dalszej części DMB dh. Grzegorz opowiadał o powstaniu drużyny (Jaśkowo 2006), wspominał pierwsze obozy harcerskie, zloty i biwaki oraz genezę nazwy drużyny. To Marcin Celiński, niegdyś dyrektor ZSS, a obecnie Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Anna Pietrzykowska na obozie harcerskim w Czarnusze nazwali uczniów ZSS Duchami Lasu. Nazwa się przyjęła. Opowieść drużynowego była wzbogacona prezentacją zdjęć.

Warto przypomnieć, że od trzynastu lat „Duchy Lasu” reprezentują szkołę podczas Ogólnopolskich Zlotów w Łosicach, Radzyniu Podlaskim, Dęblinie, Stemplewie i Międzyrzecu Podlaskim. Od prawie 10 lat są organizatorami największego w powiecie, a może nawet województwie trzydniowego wydarzenia dla osób niepełnosprawnych – Ogólnopolskiego Zlotu Nieprzetartego Szlaku. „Duchy Lasu” biorą też udział w wydarzeniach patriotyczno-religijnych, akademiach i uroczystościach szkolnych. Ne brakuje ich w czasie przedsięwzięć organizowanych przez Hufiec ZHP Sokołów Podlaski.

Zorganizowany przez „Duchy Lasu” Dzień Myśli Braterskiej dał społeczności szkolnej mnóstwo radości i uświadomił, jak ważne i wartościowe jest bycie harcerzem. Drużynowi, Aneta i Grzegorz Nowotniakowie podkreślają, że harcerstwo dla uczniów ZSS to skarbnica najlepszych postaw życiowych i kształtowanie umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji, źródło poprawy samooceny i poczucia własnej wartości. To wszystko jest dla wychowawców placówki bardzo ważne.

Obchodzony 22 lutego przez harcerzy i skautów Dzień Myśli Braterskiej to rocznica urodzin Roberta Badena-Powella (1857), założyciela skautingu i jego żony Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. DMB uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
J.O.  
Fot. ZSS w Sokołowie Podl.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe