17
2020
2015-07-04

Harcerski Rajd „Zo" „Cichociemnych”


W dniach od 12 do 14 czerwca w okolicach Sokołowa odbył się Harcerski Rajd  „Zo", zorganizowany przez 13 Sokołowską Drużynę Harcerską „Cichociemni” w ramach Kampanii Bohater. Drużyna od października 2014 roku prowadzi działania umożliwiające zdobycie imienia Elżbiety Zawackiej pseudonim „Zo”. 
 
E. Zawacka była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną kobietą spośród  316 tzw. Cichociemnych czyli partyzantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, desantowanych na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Działała w konspiracji, brała udział w Powstaniu Warszawskim. W czasach stalinowskich była skazana na 10 lat więzienia, z czego odsiedziała 4. W 2006 roku została (jako druga Polka w historii Wojska Polskiego) awansowana na stopień generała brygady, wcześniej, w 1995 roku odznaczono ją Orderem Orła Białego, miała też inne ważne odznaczenia. Była profesorem nauk humanistycznych. Warto dodać, że przeżyła prawie 100 lat (bez niespełna 3 miesięcy). W roku stulecia sokołowskiego harcerstwa Kampania Bohater związana z E. Zawacką ma znaczenie symboliczne.
 
Na Harcerski Rajd „Zo" przybyło 9 patroli, które  reprezentowały następujące drużyny: 1 Specjalnościową Drużynę Harcerską GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK z Węgrowa, 14 DH Sokoły z Prostyni oraz z Sokołowa 33 DH AVANTI, 44 SDH Horyzont, 91 SDH Tanijas im. M. A. Dawidowskiego „Alka" i 13 SDH Cichociemni. Trasy „Konspiracja" i „Kryptonim Zo" przygotował dh Kamil Bieliński, Harcerz Orli. Podczas wędrówki  harcerze zaliczali punkty, wykazując się znajomością majsterki, pionierki, samarytanki i logicznego myślenia. Jednocześnie poznawali biografię przyszłej bohaterki drużyny „Cichociemnych”. Zwycięzcami Harcerskiego Rajdu "Zo" zostali: I m.- 33 DH AVANTI, II m. - 14 DH „Sokoły”, III m. - 13 SDH „Cichociemni”. Podczas uroczystego sobotniego ogniska odbyło się ogniobranie  czyli pantomimiczne przedstawienie z wykorzystaniem ognia  na temat gen. bryg. Elżbiety Zawackiej oraz przyrzeczenie harcerskie druhny z 13 SDH Cichociemni. Trzy dni rajdowej przygody z „Zo" minęły pod znakiem słońca, wspólnej zabawy, radości i przyjaźni. Rajd zakończyła polowa Msza św. sprawowana przez ks. kapelana  Tomasza Szmurło.
 
Komendantka Harcerskiego Rajdu „Zo" phm. Katarzyna Nawacka bardzo dziękuje za ofiarność i dobre serce rodzicom harcerzy z 13 SDH Cichociemni Państwu Kozłowskim, Państwu Piejka i Państwu Zasuwik oraz firmie P.H.U TOPAZ Panu Zbigniewowi Paczóskiemu i firmie P.H.U. DARGAZ Panu Dariuszowi Smuniewskiemu, Pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 4 LEŚNA KRAINA Ewie Zakrzewskiej. Państwu w   Za pomoc w organizacji rajdu dziękuje kwatermistrzowi Hufca ZHP Sokołów Podlaski phm. Sławomirowi Pasikowi. 
 
jo
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

W MUNDURACH TEŻ BY ŁADNIE WYGLĄDALI ALE POWIEDZIANE JEST NIE ZABIJAJ I TO WAŻNE JEST NARAZIĘ PA BO DZISIAJ JEST NIEDZIELA

MB
2015-07-05 10:29:36
Strona 1/1


Dane kontaktowe