17
2020
2013-01-28

Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych


 

 

20 stycznia 2013r w Szkole Podstawowej w Wyrozębach odbył się Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych „Kolędnicy 2013”. Była to dziewiąta edycja przeglądu współorganizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową w Wyrozębach i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach.

Przegląd otworzyła dyrektor szkoły pani Teresa Tarkowska. Prezentacje Jasełek i widowisk bożonarodzeniowych prowadziła dyrektor GOK pani Ewa Czarkowska, która ciepło powitała osoby przybyłe na imprezę. Państwa obecność na dzisiejszej imprezie jest znakiem szczególnej pamięci, a także znakiem trwałości i siły polskiej tradycji świątecznej, a szczególnie pięknej polskiej tradycji kolędniczej-powiedziała dyrektor.

Pieśnią „Znowu święta” chór prowadzony przez panią Barbarę Flazińską wprowadził zebranych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dla których charakterystyczne są obchody kolędnicze. Przegląd rozpoczęto koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Skrzeszewie. Ada Bochaj zagrała na pianinie powstałą w XVIII wieku kolędę „Jezus malusieńki”. „Kaprysiątka” z wdziękiem zaśpiewały pastorałkę „Jam jest dudka” . „Wśród nocnej ciszy”, to kolejna kolęda zagrana na akordeonie przez Marysię Kalinowską. Publiczność miała przyjemność wysłuchać kolęd w wykonaniu Scholi oraz zespołu „Kaprysy”. Po koncercie grupa kolędnicza ze Skrzeszewa zaprezentowała Jasełka

pt. „Popłoch w piekle-rodzi się zbawiciel”. Cały blok programowy ze Skrzeszewa przygotowała pani Magdalena Chomać. Następnie wystąpiła grupa kolędnicza z Zespołu Szkół w Repkach, przedstawiając Jasełka pt. „Gwiazda betlejemska”. Grupie z Repek towarzyszył chór, który wzbogacił widowisko, jak zwykle, pięknym wykonaniem kolęd. Widowisko reżyserowały panie: Jadwiga Mazur i Barbara Flazińska. Ostatnią prezentacją były Jasełka wystawione przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach – gospodarzy imprezy. Jasełka reżyserowała pani Teresa Górska, polonistka.

Jasełka były swojską opowieścią o narodzeniu Jezusa w Betlejem, o radości ludzi dobrej woli, pokłonie trzech króli i pasterzy, spisku Heroda, jego zbrodniach i jego niechlubnej śmierci. W opowieściach tych watki biblijne mieszały się z realiami polskimi, ze scenkami rodzajowymi. Nie brakowało w nich także scen wesołych , humorystycznych, zabawnych opowiastek. W Jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii : Święta Rodzina,

aniołowie, pasterze, Trzej Królowie , Herod, jak i osoby z Polski rodem, a przede wszystkim pastuszkowie noszący polskie imiona. Byli także idący do Betlejem przez pokryte śniegiem polskie drogi i bezdroża osoby różnego wieku i zawodu.

Pani wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz podziękowała kolędnikom za aktywną postawę i kultywowanie tradycji świątecznych, nauczycielom za wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu szacunku do przeszłości, lokalnych zwyczajów i tradycji.

Zgodnie z tradycją kolędnicy obdarzeni zostali kolędą. Pani wójt, jako gospodarz gminy Repki ,wręczyła wszystkim dyplomy i drobne upominki. Reżyserki i opiekunki grup otrzymały albumy z podziękowaniami za pielęgnowanie i popularyzowanie tradycji świątecznych. Dyrektor GOK złożyła na ręce Pani dyrektor szkoły w Wyrozębach podziękowania za życzliwość, gościnność oraz owocną współpracę. Na koniec kolędnicy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe