17
2020
2017-01-09

Gmina nie rozpacza po cofnięciu inwestycji przez powiat


Ostatnia sesja Rady Gminy Sokołów odbyła się 29 grudnia. Wbrew pozorom tematem dominującym nie był RIT, ale planowane inwestycje. Jednak, ani Wójt, ani Rada Gminy, nie przestraszyli się cofnięcia inwestycji przez Radę Powiatu.

Przypomnijmy – Rada Gminy nie zgodziła się na partycypację kosztów programu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, wobec czego Rada Powiatu cofnęła inwestycje planowane na terenie gminy na rok 2017. Co na to wójt gminy Sokołów, Marcin Pasik?
Z doniesień medialnych słyszałem, że pieniądze które miały być inwestowane na terenie gminy, są przeniesione do rezerwy. Ale nikt nie powiedział jakie to są pieniądze. Na pewno nie są to kwoty rzędu 360 tys. zł. Myślę, że kwota przeniesiona do rezerwy oscyluje poniżej 100 tys. zł. To jest taki żart – radni powiatowi przenoszą do rezerwy ułamek środków, które musiałaby ponieść gmina przystępując do RIT. Zakładając, iż jest to 100 tys. zł, gmina musiałaby dołożyć drugie tyle, aby inwestycje zostały zrealizowane. Czyli gmina musiałaby wyłożyć 460 tys. zł i mielibyśmy fragment drogi. Te pieniądze, które powiat przeniósł do rezerwy są śmieszne. Właściwie po co przenosili je do rezerwy? Dlaczego nie powiedzieli, że przeznaczają je na RIT? Dlatego, że są to nieporównywalnie mniejsze środki niż te, jakich oczekiwano od gminy. Niech sobie je przenoszą gdzie chcą, jak chcą. Naszym mieszkańcom nie jest potrzebna ścieżka rowerowa w kierunku Jabłonnej.
Podobnego zdania są radni gminni, którzy odrzucili propozycję powiatu dotyczącą partycypacji w kosztach RITu. Na sesji jednak skupiono się na inwestycjach planowanych na rok 2017, których jest wiele. Gmina planuje m.in. naprawę dróg w miejscowościach Ząbków Kolonia, Wyrąb, Krasnodęby Rafały, Przywózki, Kosierady, Czerwonka, Justynów oraz Pogorzel, gdzie mieszkańcy mają tylko jedną drogę wyjazdową. W planach jest także naprawa ulicy Leśnej w Skibniewie oraz zaprojektowanie chodnika w Przywózkach w kierunku Wojewódek. Ważna inwestycją dla gminy jest również droga pomiędzy Grochowem a Karolewem, potocznie nazywana Karczmienną. W tym celu złożone zostaną dokumenty do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Na rok 2018 planowana jest natomiast przebudowa drogi pomiędzy Brzozowem a Ząbkowem, jednak, jak podkreśla wójt , w ciągu całego roku pojawiają się wnioski dotyczące dróg, pojawiają się również nowe możliwości pozyskania dotacji.
Pomimo napiętej sytuacji na linii gmina – powiat, wójt nie zamyka się na współpracę z władzami powiatowymi:
Mamy przeznaczone już pieniądze na inwestycje we współpracy z powiatem, ponieważ nie zamykamy się na tę współpracę. Inwestycje te dotyczą drogi w Grochowie, kawałka brakującego chodnika w Wężach, jak również projektu budowy chodnika w Ząbkowie.
Prócz planów modernizacji dróg, gmina posiada już dwa projekty sal gimnastycznych wraz z budową stołówki i dodatkowych sal lekcyjnych, aby przystosować budynki oświatowe do 8-klasowych szkół podstawowych. Gmina uczestniczy także w programie Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Złożone zostały już dwa wnioski.
Jak wójt ocenia zaplanowane inwestycje?
Realizujemy to, czego mieszkańcy potrzebują: szkoły - ponieważ to najważniejsze, drogi - aby godnie dojechać do miejsc pracy, a także infrastrukturę - aby poprawić efekty wizualne gminy. Zaplanowane mamy remonty miejsc kultury, takich jak świetlice, oznakowanie zabytków gminy. Chcielibyśmy także, aby każda miejscowość posiadała tzw. kącik zieleni – mogą to być ławeczki bądź altanki w sąsiedztwie stawu, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli spędzić wolny czas na świeżym powietrzu.
 


Paulina Joanna Fedorczyk
 

« wróć | komentarze [13]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Zgodnie z Twoim myśleniem jak mieszkańcy miasta chcą korzystać ze ścieżek w Gminie to niech im Burmistrz zrobi.

do tego bez podpisu
2017-01-15 17:26:18

Piszecie bardzo dobrze tylko jedno mnie dziwi czemu nie zwracacie uwagi, że każdy powinien robić to co do niego należy, starosta /nie jest przełożonym wójtów/ niech robi porządek w drogach powiatowych, a wójtowie w gminnych .To jego służby robią projekty tłuką pieniądze tak drogowcy jak i geodeci a ten nakazuje dopłacać gminie do jego pomysłów. Wójtowie gdyby myśleli to dawno powinni powiedzieć pilnuj starosto swoich obowiązków i odpieprz się od nas, nie rób z siebie dobrodzieja.

czekan
2017-01-13 20:18:34

Powinieneś zostać wójtem i finansować budowę ulic w innych miastach bo tam też mieszkańcy korzystają, trochę ci się po.....ło, a może zazdrość

do bez podpisu
2017-01-13 06:40:17

Wszyscy nawzajem korzystają z ulic w mieście. Ścieżka rowerowa w kierunku Jabłonny akurat byłaby bardzo dobra bo mogłaby się stać ścieżką w stronę zalewu, której bardzo brakuje! Dobrze że coś się nareszcie dzieje w sprawie poprawy infrastruktury drogowej w mieście i wokół niego. Jak jest prymitywnie każdy widzi -wąsko, ciasno, brak dróg dla rowerów itd. No ale widocznie wójt wie lepiej i tak ma zostać jak jest...

Rox
2017-01-12 21:22:17

Szkoda że wójt sprowadza inwestycje z RIT-u tylko do ścieżki rowerowej, chyba tylko dla własnego i swoich radnych usprawiedliwienia. A dlaczego nie mówi mieszkańcom, że RIT to także przebudowa ulic w Sokołowie, m.in.: Kolejowej, Lipowej, Baczyńskiego, Wilczyńskiego, Skłodowskiej, Bartoszowej, Targowej, Szkolnej, Niecieckiej i innych, a także budowa ścieżek rowerowych wzdłuż Wolności i innych ulic oraz innej infrastruktury. Czy mieszkańcy Gminy Sokołów nie korzystają z w/w ulic w Sokołowie????


2017-01-11 20:41:39

koledzy z Powiatu? nie sądzę by ktokolwiek aspirował do tego grona, może poza radnym Jarosławem.... żenujący upadek PiSiora

Marcin PiSik
2017-01-10 22:48:09

"Gmina nie rozpacza"- tylko zadufany dup.k jak on może takie bzdury pleść- gmina Sokołów umiera pod jego rządami, ale orkiestra gra do końca- aż okręt zatonie...ludzie ratujcie tę gminę, jeśli coś dla was znaczy!!!

patriota
2017-01-10 18:08:59

Parę łat w dziurawych drogach gminnych nazywa się inwestycjami??? śmiech na sali- już nawet koledzy z Powiatu odcinają się od Pasika, szkoda tylko ,że to nie on a cała gmina popada w izolację , zastój i zamiast rozwoju mamy stagnację, rujnowanie i wyprzedaż majątku gminy oraz przejadanie pieniędzy podatników.

Homo sapiens
2017-01-10 17:40:38

Nasze miasto wymaga już dużych zmian komunikacyjnych. Może w końcu ktoś zainteresuje się np. ulicą Wolności -wąska, zapchana, najlepiej do zaorania na całej długości i budowy od nowa. Koniecznie potrzeba na niej wydzielonych lewoskrętów -co chwila zator, hamowanie i ruszanie przez skręcających w lewo. Wstyd i kompromitacja żeby dziś tak wyglądała krajówka idąca przez miasto! GDDKiA jeszcze nie wie ile ma tu do zrobienia. O ścieżce rowerowej wzdłuż nawet nie wspominając...

Fandor
2017-01-09 21:59:41

Gmina to nie prywatne gospodarstwo wójta. Dlatego nie rządzi sam a razem z radą gminy.wszystkich potrzeb nie zrobi się na raz. Więc potrzeba cierpliwości. A doceniać to co jest zrobione i nie powtarzać plotek i różnych insynuacji ze Kazik źle rządzi. Skoro ktoś ma odwagę krytykować i wytykać to trzeba też odważnie się podpisać pod wypowiedzią.nie kryć się za pseudonimem.


2017-01-09 21:07:01

Nie zapomnijcie o obwodnicy, którą rzekomo jest ulica Piłsudskiego. Przecież przez nasze miasto idzie spora ilość ciężarówek i to nonstop przezc centrum. Łatkę się rzuci przy konkatedrze na łuku i będzie cacy, jeszcze rok albo dwa i tam zamiast wjeżdżać to auta będą mogły jak po schodach śmigać, takie fale się tam robią od dużego natężenia ciężarówek. Odnośnie tych kącików zieleni to jestem za.

Maciej
2017-01-09 19:01:27

a co może powiedzieć na to Pan Pasik?? wiadomo dla niego zawsze, wszystko proste. tylko oczy ludziom mydli wazeliniarz. moze to i dobrze ze powiat cofną pieniażki, moze Pasik wkońcu sie otrząśnie i zacznie realnie patrzeć na problemy gminy i jej mieszkańców. myśli że ma przywileje bo tatuś od lat w starostwie siedzi. a gmine rok w rok zadłuza. sprzedał dwa budynki gminy, jeden na pieknej drugi gdzie obecnie stoi media expert, a odziwo dług gminy wzrósł nie zmalał. trzeba wyciagnąć wnioski i rozliczyc pana Pasika

zandarm
2017-01-09 16:49:06

Super Gmina - brawo

sąsiad
2017-01-09 10:06:22
Strona 1/1


Dane kontaktowe