17
2020
2018-08-28

„Gmina Bielany w hołdzie wolności”


Pod takim hasłem w niedzielę 19 sierpnia b.r. w Gminie Bielany odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające wydarzenie sprzed 73 lat. 8 sierpnia 1945 r. pod Sikorami żołnierze niepodległościowego podziemia
(1. szwadron 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt”) pokonali i rozbroili znaczne siły reżimu komunistycznego - oddział Ludowego Wojska Polskiego. 

Warto przypomnieć słowa dr. Tomasza Łabuszewskiego z IPN w Warszawie, wybitnego znawcy problematyki podziemia niepodległościowego, który 70 lat później, na uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego bitwę pod Sikorami zaakcentował,
że Polska po II wojnie właściwie była pod okupacją sowiecką, a dowódcy w Ludowym Wojsku Polskim byli w dużej części Rosjanami i to oni pchali żołnierzy polskich do bratobójczych walk. „Tak też było w Sikorach. Jest wiele dowodów na to, że żołnierze LWP nie chcieli w tych walkach uczestniczyć”- mówił badacz. Zaznaczył też, że oddziały 5. Brygady Wileńskiej to było Wojsko Polskie w konspiracji. „Umundurowani, doskonale uzbrojeni i wyszkoleni, kierowali się normami wojskowymi, można powiedzieć – elita armii podziemnej. Władze komunistyczne natomiast próbowały zrobić z nich zwyczajnych bandytów, „żołnierzy wyklętych”, a do walki z nimi kierowano nie tylko LWP, ale również formacje NKWD i UB”.  W potyczce po Sikorami poległo 15 żołnierzy LWP, w tym dwaj oficerowie polityczni. Dzięki ryzykownemu dla obu stron porozumieniu dowódców – „Zygmunta” i płk. Tadeusza Cynkina, dowodzącego grupą operacyjną LWP, udało się uniknąć dalszej bratobójczej walki i kolejnych ofiar tego starcia.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od  złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem w Sikorach przez liczne delegacje, w obecności Wojskowej Asysty Honorowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej 53. Batalionu Lekkiej Piechoty Siedlce, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach, Związku Polskich Spadochroniarzy XXVII Oddziału w Siedlcach, grup rekonstrukcyjnych, Związku Polskich Spadochroniarzy 27 Oddziału w Siedlcach.

Następnie w kościele Św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu w intencji poległych pod Sikorami była sprawowana Msza Święta. Nabożeństwo uświetniła obecność licznych gości, pocztów sztandarowych, a także okolicznościowe pieśni w czasie liturgii w wykonaniu miejscowego organisty Waldemara Góreckiego. Na zakończenie zabrzmiało „Boże, coś Polskę”.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu i rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz powitaniem przybyłych przez Wójta Gminy Bielany Zbigniewa Woźniaka, który m. in. podkreślił,
że przeszłość buduje przyszłość, od historii odciąć się nie da, zaś tym, którzy walczyli
o wolność jesteśmy winni pamięć.

Płk Zbigniew Zieliński, żołnierz Armii Krajowej, Prezes Honorowy Leśników Kombatantów, dziękował wójtowi Woźniakowi za kultywowanie pamięci historycznej, opowiadał o wojnie
i trudnych dla akowców latach powojennych. Podkreślał zaangażowanie
i patriotyzm tamtego pokolenia. Odczytane też zostały listy od senatora Waldemara Kraski i posła RP Krzysztofa Tchórzewskiego, którzy sprawowali patronat honorowy nad uroczystością.

Spotkanie w ROK-u uświetnił program artystyczny, zaprezentowany przez dzieci
i młodzież. Podniosły charakter uroczystości podkreśliły również pieśni patriotyczne wykonane przez zespół Manufaktura Dźwięków z Sokołowa Podlaskiego.

Nie zabrakło wystąpienia historyka Jacka Odziemczyka. Miało ono bardzo zróżnicowany charakter. Była informacja o bitwie pod Sikorami i jej bohaterach, prezentacje uzbrojenia z czasów II wojny światowej przez przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych oraz Mariusza Murawskiego z Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach. Zebrani usłyszeli też fragmenty wspomnień Zygmunta Błażejewicza, obejrzeli archiwalne fotografie oraz filmowy dokument „Spotkanie po latach”, nagrany w 2004 r. w gminie Bielany. Wtedy Błażejewicz i Cynkin spotkali się po kilkudziesięciu latach życia na emigracji i wspominali dramatyczne wydarzenia sprzed prawie 50 lat, kiedy to po porozumieniu i ustaleniu finezyjnego planu działań uścisnęli sobie ręce i powiedzieli,
że spotkają się jak Pan Bóg pozwoli.

Organizatorzy całego wydarzenia, czyli Wójt Gminy Bielany, Nadleśnictwo Sokołów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bielanach zapewnili też wojskową grochówkę, grill, napoje, a dla dzieci dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. 

Głównymi sponsorami obchodów byli: Nadleśnictwo Sokołów oraz firma Topaz.


J.O.
Fot. J.O., UG Bielany

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Co za żenada. Wstyd!. Jeszcze dzieci w to historyczne bagno wplątują. Czczo łotrów nad łotrami, ciemnota. Chyba jak wyklęci mordowali cywili to jeszcze Ludowego Wojska Polskiego nie było, to powinien wiedzieć wójcina, chorąży właśnie Ludowego Wojska Polskiego.

JJ
2018-08-31 14:15:33

Co za nieuki i cepy. Brygada Wileńska to byli bandziory nad bandziorami. Wyklęci przez Boga!. Współpracowali z SS. Mordowali Polaków. Ten co to publikuje i ci, którzy takie głupoty propagują nie są warci funta kłaków. Może byś się jeden z drugim dowiedział , kiedy powstało Ludowe Wojsko Polskie, i czy wtedy była jeszcze ta wyklęta, bandycka, esesmańska brygada?.

Kamil
2018-08-30 17:36:10
Strona 1/1


Dane kontaktowe