29
2022
2022-11-08

„Gdziekolwiek będziesz...” w Sokołowskim Ośrodku Kultury


W zaduszkową środę 2 listopada liczni widzowie obejrzeli w Sokołowskim Ośrodku Kultury wyjątkowe widowisko muzyczne, przygotowane przez Studio Piosenki METRO - Sokołów Podl. Siedlce Węgrów.

Podopieczni Alicji i Michała Ostromeckich zaprezentowali 23 klimatyczne piosenki autorstwa w większości już nieżyjących twórców – między innymi Marka Grechuty, Zbigniewa Preisnera, Stanisława Barańczaka, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jacquesa Brela, Jonasza Kofty, Aleksandra Wertyńskiego, Zbigniewa Herberta, Haliny Poświatowskiej, Przemysława Gintrowskiego. Powstał spektakl, w którym młodzi wykonawcy, wykazując się umiejętnościami muzycznymi i aktorskimi, w poruszający sposób snuli rozważania o sensie życia i kondycji współczesnego człowieka. Dla widzów był to czas refleksji i różnorodnych emocji. Należy podkreślić, że dużą rolę w spektaklu odgrywała scenografia.

Po spektaklu zapytałam Alicję, autorkę scenariusza, scenografii i reżysera widowiska o to, skąd pomysł na projekt i jakie są jej popremierowe wrażenia.
- Nasze projekty zwykle są pełne energii i radości. Lokalna publiczność miała wiele okazji, żeby usłyszeć naszych uczniów w takim właśnie wydaniu. Czułam niedosyt, chciałam, żeby pokazali coś więcej. Ten projekt powstawał w mojej głowie już od wakacji. Wówczas, na zakończenie letnich warsztatów, Marie Napieralska (główna trener wokalna Teatru Studio Buffo) pochwaliła umiejętności wokalne naszych podopiecznych i zasugerowała, że teraz możemy się pochylić bardziej nad pracą aktorską. Nie ukrywam, że jako wieloletni instruktor teatralny bardzo na to czekałam. Piosenki do spektaklu dobierałam kluczem dopasowania do naszych wykonawców. Stworzyłam dla nich postaci, w których będą mogli wyeksponować swoją osobowość. To piękne i trudne utwory. Próby często kończyły się pasmem wzajemnych wzruszeń. Bardzo się cieszę, że ci bardzo młodzi ludzie udźwignęli ten ciężki scenariusz. To milowy krok w ich nauce. Chyba nie zdawali sobie sprawy, jaką siłę rażenia może mieć słowo śpiewane sercem. Owacja na stojąco była dla nich potwierdzeniem, że warto wyjść ze strefy komfortu. Taki właśnie jest ten spektakl: wzruszający, głęboki i bardzo osobisty, a zarazem uniwersalny, bo w końcu „Gdziekolwiek będziesz..." Ciebie też czeka ta podróż...

Z kolei Michał dodał:
- Ten spektakl pokazuje wiele aspektów ludzkiego cierpienia. Jest subiektywny, a zarazem tak bardzo uniwersalny, że widz jest w stanie znaleźć sobie bohatera, z którym się utożsamia.

W spektaklu wystąpili: Janek Kraska, Gabriela Woźnica, Maja Chazan, Natalia Głowacz, Justyna Bujalska, Tomasz Skoczek, Jakub Soszyński, Zuzanna Mroczkowska, Julia Siwiecka, Wiktoria Stańska, Martyna Zielińska, Natalia Wysokińska, Monika Pajka, Weronika Miszczak, Paulina Zbrzeźniak.J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe