31
2019
2011-08-18

Festiwal otwartych drzwi


 

Doors Open Festival to ciekawa propozycja Sokołowskiego Ośrodka Kultury na zakończenie wakacji. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników. Będzie nie tylko koncert, ale również warsztaty i projekcja filmu.

 Festiwal potrwa dwa dni. 3 września już od godz. 10 rozpoczną się warsztaty. W plenerze będzie można nauczyć się fotografii. Tematem zajęć będą oczywiście drzwi. Później odbędą się warsztaty plastyczne oraz DJ-sko producenckie. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w remiksowaniu piosenek zespołu The Doors. Na koniec organizatorzy zapowiadają projekcję filmu "The Doors" z Valem Kilmerem w roli głównej. Film Olivera Stone'a stanowi biografię lidera grupy The Doors - rockowego zespołu lat 60-tych - Jima Morrisona, od czasów studenckich do jego śmierci w Paryżu w 1971 roku. Oliver Stone, amerykański reżyser odpowiedzialny za realizację tak głośnych tytułów jak "Pluton", czy "Wall Street" postanowił opowiedzieć historię grupy The Doors, zespołu, który w bardzo szybkim czasie stał się jedną z najpopularniejszych grup rockowych świata i którego kompozycje na zawsze zmieniły oblicze muzyki. Dla Olivera Stone'a "The Doors" były również filmem bardzo osobistym. O zespole reżyser usłyszał po raz pierwszy podczas służby w Wietnamie i muzyka Morrison zrobiła na nim oraz na jego kolegach z wojska ogromne wrażenie. Zafascynowany nią po powrocie do kraju już na przełomie lat 60. i 70. starał się namówić Morrisona na realizację filmu o nim, ale projekt wtedy nie doszedł do skutku. Do pomysłu reżyser wrócił dopiero na początku lat 90.

 Zagrają młodzi

Drugiego dnia festiwalu, 4 września, od godz. 12 odbywać się będą warsztaty gitarowo-perkusyjne. Ciekawym punktem programu jest Festiwal Zespołów Garażowych. Młode grupy będą miały okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie, a najlepsza z nich wystąpi później przed gwiazdami koncertu głównego. Zgłoszenia zespołów przyjmowane są do końca sierpnia w pokoju instruktorów Sokołowskiego Ośrodka Kultury lub na adres e-mail k.hardej@sok.sokolowpodl.pl.

Koncert zaplanowany jest na godzinę 18. Otworzy go zwycięzca Festiwalu Zespołów Garażowych. Później wystąpi grupa Na Ostatnią Chwilę z Trójmiasta. Na scenie zobaczymy też Irenę z Warszawy. W skład zespołu wchodzą: Tomek Pamrów - śpiew, gitara; Antek Opolski - gitara, śpiew; Maciek Tokarski - bas; Janek Pstrokoński - perkusja; Michał Nocny - klawisze.

 Muzycy z sukcesem

Irena to młody warszawski zespół grający gitarowy pop. Zadebiutowali w 2009 roku płytą „Wczesna jesień”, która swoją premierę miała 21 sierpnia podczas koncertu w klubie Hydrozagadka. Dokładnie rok później, 21 sierpnia 2010, zagrali najważniejszy w swojej krótkiej karierze koncert na Coke Live Music Festival. Irena w ciągu pierwszych piętnastu minut występu sprawiła, że festiwalowy namiot pękał w szwach, a cztery tysiące ludzi pod koniec koncertu śpiewało wszystkie refreny i dosłownie szalało razem z zespołem. To nie zdarza się często, żeby kompletnie nieznany skład tak zaczarował publiczność. Nie bez powodu Irena została okrzyknięta czarnym koniem CLMF. Możliwość występu na jednym z największych polskich festiwali była nagrodą w konkursie Coke Live Fresh Noise, w którym grupa pokonała ponad tysiąc zespołów. Oprócz występu, Irena wygrała również budżet na nagranie płyty, który pozwolił nagrywać ją w warunkach, przerastających marzenia zespołu. Producentem jest Kamil Łazikowski z Cool Kids of Death.

 Gwiazda wieczoru

Na koniec wieczoru zagra zespół Ptaky z Gdańska. Zespół istnieje od 2003r . W jego skład wchodzą: Piotr Łukaszewski, Daniel Werner, Sebastian Makowski, Krzysztof Dobiszewski, Marcin Kłosowski. Na czele formacji stoi znany ze Skawakera, IRY, TSA Evolution czy KarmaComy  gitarzysta Piotr Łukaszewski. Jak zaczęła się ich kariera? W sierpniu 2004r. na ekranach kin zagościł kolejny film o przygodach dzielnego człowieka-pająka, zatytułowany „Spider-Man 2”. Na jego polskiej ścieżce dźwiękowej znalazł się utwór "Chroń to, co masz", który pomimo iż nie był napisany na potrzeby reklamy filmu, został przez producentów filmu z Hollywood właśnie w tym celu wykorzystany. I to jak! Zauważono zespół w kraju i za granicą .Teledysk spotkał się z bardzo pochlebnymi recenzjami oraz akceptacją reżysera filmu – Sama Raimi. „Chroń, to co masz” to jednocześnie pierwszy singiel promujący debiutancki album grupy PtakY. Premiera ich płyty odbyła się 10 września 2004r. W listopadzie 2004 roku ukończony został materiał filmowy do teledysku utworu „Rzeka”. To właśnie ten utwór przyniósł zespołowi nominacje do Fryderyka w kategoriach „Nowa twarz fonografii” oraz „Album Roku (Rock)”. 13 lutego 2005 zespół PtakY zagrał na żywo koncert w radiowej Trójce. Studio im. Agnieszki Osieckiej po brzegi wypełniło się słuchaczami. Dzięki transmisji poprzez łącza radiowe, PtakY można było usłyszeć w całej Polsce.

W maju 2005r. zespół PtakY wziął udział w koncercie 80-lecia Polskiego Radia podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonali utwór „Nie zadzieraj nosa” Czerwonych Gitar w specjalnie przygotowanej aranżacji Piotra Łukaszewskiego. Występ zespołu wzbudził aplauz oraz bardzo pozytywne opinie i odzewy środowiska muzycznego. Natomiast w czerwcu, jako jedyny przedstawiciel polskiej muzyki rockowej, zespół PtakY zakwalifikował się do dwunastki najlepszych wykonawców konkursu Festiwalu Top Trendy.

 

 

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe