21
2018
2017-05-18

Eliminacje Strefowe do „XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”


W środę, 17 maja odbyły się eliminacje strefowe do „XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”. Zawody odbywały się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim oraz ostania konkurencja na Stadionie OSIR, a uczestniczyły w nich reprezentacje: Garwolin, Łosice, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Siedlce, Sokołów Podlaski, Węgrów. Zawody rozpoczynały się konkurencją z wykorzystaniem drabin hakowych w zawodach indywidualnych oraz grupowych. Drugą konkurencją był bieg z przeszkodami na 100 m, a ostatnia, która odbywała się na stadionie była konkurencją grupową zwaną pożarniczymi ćwiczeniami bojowymi.
   
Komendant PSP w Sokołowie, pan Roman Malinowski opowiadał o historii zawodów, która sięga 1973 roku na świecie, kiedy to została wprowadzona do Międzynarodowych Zawodów Straży Pożarnych CTIF, zwanych również Olimpiadą Pożarniczą. Mistrzostwa Polski w tej konkurencji odbywają się od 1981 roku. Jak mówił Komendant – Zawody są elementem obowiązkowego szkolenia, każdego strażaka, a spośród najlepszych wyłaniani są zawodnicy na zawody odbywające si na wyższych szczeblach, takich jak Regionalne, Państwowe czy Międzynarodowe. Dziś odbywają się jedne z pięciu zawodów eliminacyjnych z Województwa Mazowieckiego.- Od kilku lat Sokołowskie drużyny zajmują jedno z 23 miejsc, a również dobrymi drużynami są : Łosice, Siedlce i Garwolin, również co warto podkreślić od 5 lat Mazowsze jest mistrzem Polski.
Sokołowska Straż Pożarna jak mówi pan Komendant, ma oprócz koniecznych wymagań, również dwa fundamenty, jakimi są: sport pożarniczy i specjalizacja w nurkowaniu ratowniczym, a te tradycje obowiązują już od 20 lat.
Pierwsza konkurencja zwana: wspinaniem przy użyciu drabiny hakowej do 3 piętra wspinalni odbyła się, tego dnia na krytej wspinalni w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim -jednej z pięciu w Polsce – natomiast najczęściej nie zważając na pogodę wszystkie części zawodów odbywają się na zewnątrz, ze względu na konieczność hartowania fizycznego oraz psychicznego strażaków. Mimo, że zawody są ogromnie wysiłkowym sportem, nie często zdarzają się w nim urazy, ponieważ wszyscy zawodnicy świadomi są, że do tego rodzaju sportu trzeba być odpowiednio wcześniej przygotowanym. Przy wyłanianiu najlepszych z danej komendy zdarzają się kontuzje jeżeli zawodnik zbyt pochopnie podejdzie do startu. Sama technika trzymania drabiny podczas biegu i przechwytywania jej w celu zawieszenia na ścianie jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na dalszą wspinaczkę wzdłuż wszystkich kondygnacji okien. Na pytanie kto zwycięży przewodniczący komisji, pan Jacek Iwanowski, z Węgrowa mówił – Jeszcze nie wiadomo, ale jest tylko jeden faworyt – Sokołów, rzecz jasna.
   
Tę część wygrał w indywidualnym podejściu Paweł Żylak – Sokołów Podlaski (15,24 sek.), II miejsce zajął Jacek Biernat – Siedlce (15,47 sek.), a III miejsce zajął Mateusz Daniluk – Łosice (16,26 sek.).
Drużynowo: I miejsce – Sokołów Podlaski, II miejsce – Siedlce, III miejsce – Łosice, na co składa się średni czas wszystkich 6 zawodników w drużynie.
Drugą konkurencją i najtrudniejszą, jak mówią zawodnicy był pożarniczy tor przeszkód 100m. Bieg z Przeszkodami na 100 m. rozpoczynał się rozbiegiem na ścianę o wysokości 2 m., następnie bieg po wąskiej równoważni z równoczesnym trzymaniem, rozwijaniem i łączeniem dwóch węży strażackich i po kolejnym odcinku podpięcie ich do rozdzielacza. Bieg kończyło podpięcie końcówki zaczepionej u pasa zawodnika do ostatniego odcinka węża strażackiego z równoczesnym dobiegnięciem na metę. O wygranej również decydował czas, a najlepszy mieli: Mateusz Daniluk - Łosice (17,71 sek.), Jacek Biernat – Siedlce -(17,83 sek.), Łukasz Karabin – Siedlce (18,02 sek.) Zespołowo – 6 najlepszych czasów na 8 startujących: I miejsce – Siedlce, II miejsce – Sokołów, III miejsce – Łosice.
   
Ostatnia konkurencja, najbardziej niebezpieczna dla zawodników, odbyła się na stadionie OSIR i były to pożarnicze ćwiczenia bojowe, czyli rywalizacja między poszczególnymi grupami zawodników, z czego każda miała 2 podejścia. Każdy zespół składał się z 7 osób: 2 nalewających, 1 rozdzielaczowego, 2 pomocników, 1 mechanika i 1 smokowego. Przygotowania do ostatniej konkurencji były bardzo skrupulatne, począwszy od sprawdzenia nalewaków – tarcz do których celowali strażacy, rozgrzania pomp, sprawdzenia węży i rozdzielaczy. Podczas tej konkurencji i tak nie obyło się bez komplikacji. Jednej drużynie rozerwał się wąż, druga nie zdążyła podpiąć rozdzielacza prze napływem wody – Otwock, a drużynie z Sokołowa nie udało się za pierwszym razem doprowadzić wody do 2 nalewaków, przez co nie mogli ukończyć konkurencji.
   
Ostatecznie nie przeszkodziło to Sokołowianom zająć II miejsca w zawodach.
Wyniki ostatecznie przestawiały się następująco:
I miejsce – Siedlce,
II miejsce – Sokołów Podlaski
III miesjce – Łosice
IV miescje – Węgrów
V miejsce – Garwolin
VI miesjce – Otwock
VII miesjce – Mińsk Mazowiecki
Pod koniec zawodów słońce dało się we znaki i część zawodników skorzystała z kąpieli w wannach podających wodę. Na zakończenie zawodów zostały rozdane dyplomy i zawodnicy mogli się ugościć zagwarantowanym obiadem. Wszyscy zawodnicy wykazali hart ducha ponieważ wysiłków ich nie było końca przez przeszło 6 godzin.
Justyna Charytoniuk
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe