43
2019
2012-02-02

Elektrownia wiatrowa również w gminie Sokołów!


Elektrownia wiatrowa o mocy 2MW wraz z infrastrukturą elektroenergetyczną, drogą dojazdową oraz instalacją fotowoltaiczną ma powstać w miejscowości Bachorza. Według wstępnych prognoz elektrownia rocznie będzie produkowała ok. 6 325 MWh brutto tzw. „zielonej energii elektrycznej”, co zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w województwie mazowieckim i całej Polsce. Powszechnie wiadomo, że Mazowsze jest obszarem silnie uzależnionym od konwencjonalnych źródeł energii, dlatego tworzenie nowych źródeł jest na tym terenie niezbędne. Uruchomienie elektrowni wiatrowej w gminie Sokołów znacznie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Ograniczone zostanie zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych, zużycie węgla kamiennego, brunatnego, a także emisja szkodliwych pyłów i substancji takich jak CO2, So2, czy NO2. Gdy elektrownia wiatrowa zacznie działać łączna moc energii z wiatru wytwarzana na Mazowszu wzrośnie nawet o 20%.

Wartość projektu to 11 205 700 zł., a jego dofinansowanie wyniesie 4 578 750 zł. Warto podkreślić, że obejmie on budowę fundamentów, tworzenie stacji kontenerowej, drogi dojazdowej, placu manewrowego, oraz wszelkie prace związane z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej.

Swojego zadowolenia z podpisania umowy nie krył wójt Marcin Pasik.

- Cieszymy się, że ta budowa będzie miała miejsce na terenie naszej gminy. Cieszymy się, że dajemy innym gminom przykład. Wiemy, że oni również chcieliby aby elektrownie wiatrowe powstały na ich terenie, bo będzie to dużym zyskiem dla gminy. A my będziemy mogli go wykorzystać, brać udział w nowych projektach. – mówił wójt.

O tym, że podpisanie tej umowy było dobrym posunięciem zapewniał również wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk.

- Podpisanie tej umowy jest przykładem przedsiębiorczości i rozsądku zarządców gminy. Gratuluję, że się państwo odważyliście, że inwestujecie w rozwój tej ziemi. Cieszy mnie to, że nie czekacie aż ktoś przyjdzie i zrobi coś na waszym terenie, tylko sami dbacie o to aby gmina się ciągle rozwijała.- dodaje wicemarszałek.

Na razie w gminie Sokołów przewidziano budowę tylko jednego wiatraka, ale być może jest to dopiero początek rozbudowy elektrowni wiatrowej na naszym terenie.

 

JF

 

 

 

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Do Pawełka. Co się czepiasz mojego Powiatu. To dotyczy wiatraków. Załatwiłem kasa na zalew i moja gmina najlepsza licząc na główkę na Mazowszu a może i w kraju.

Burak
2012-02-08 09:57:46

sawickie to juz maja nowe zajecie własnie niedawno zostali se weterynarzami nawet nie musieli studiów kończyc tacy zdolni ..ha..ha.ha

nico
2012-02-06 12:11:44

Faktycznie,władze powiatu to śmieszność. Wstyd, takim być nierozumnym.

Pawełek
2012-02-05 12:39:35

A skąd ok.7 milionów?.kto je wyłoży?,Może ministrant Sawicki?.Powinien, bo będzie miał zapewnioną robotę-w kieracie będzie chodził, bo wiatru u nas malutko i nie nadmucha.

Kuba
2012-02-04 14:44:15

Niektórzy, bardziej przedsiębiorczy ekoproducenci energii elektrycznej do wiatraków po cichu instalują silniki elektryczne zasilane konwencjonalną (tfu!), brudną energią. Dzięki tej drobnej racjonalizacji, wieje czy nie wieje kasa za zieloną energię leci w z góry przyjętym kierunku. Cieszmy się siostry i bracia, bowiem różnice ceny między (tfu!= brudną a zieloną energią będziemy mogli, dzięki światłym i ekologicznym poczynaniom UE zapłacić w rachunkach za elektryczna energię. Już się cieszę i rośnie we mnie dusza! Powstaje tylko drobne pytanie, jeśli ogół straci, bo musi, to kto zyska - czy tylko matka Ziemia?

TG
2012-02-02 22:21:00
Strona 1/1


Dane kontaktowe