17
2020
2014-05-01

El Greco z Kosowa


Siedlce szczycą się obrazem "Ekstaza św. Franciszka". Słynne dzieło El Greca przebywa przecież w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Tymczasem obraz należy do Kosowa Lackiego. Ale o tym przecież mało kto wie!

Rok 2014 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem El Greca. W tym roku przypada bowiem 400 rocznica śmierci słynnego hiszpańskiego malarza. Jedyne dzieło artysty, które przebywa obecnie w Polsce to "Ekstaza św. Franciszka". 
A przebywa w Siedlcach, chociaż zgodnie z prawem kanonicznym - należy do Kosowa Lackiego. 
[...] Siedlce, Siedlce i jeszcze raz Siedlce. A gdzie Kosów? O Kosowie mało kto wie. A szkoda.
 
NIECH POWIEDZĄ O KOSOWIE
Kosowianie, co niektórzy, mają wielki żal o to, że Kosów został zepchnięty na boczny tor. Nie zależy im na tym, aby obraz powrócił do Kosowa, bo z tym wiążą się ogromne koszty, chociażby samo ubezpiecznie dzieła, które jest dość kosztowne. 
Zależy im jednak na tym, aby w siedleckim Muzeum Diecezjalnym podkreślano, że obraz odnaleziony został w Kosowie Lackim. Walczy o to Stowarzyszenie Ziemi Kosowskiej na czele z prezesem Bogumiłą Siniakowską. 
- Nasza kosowska młodzież, która odwiedziła Muzeum Diecezjalne, nie usłyszała od osoby oprowadzającej żadnego słowa, że obraz został odnaleziony w Kosowie. Uczniowie musieli o tym przypominać - mówi Bogumiła Siniakowska. 

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe