17
2020
2015-03-07

„Edukacja Rity” w MBP


W niedzielne popołudnie 22 lutego biblioteka przy ul. Kolejowej w Sokołowie Podlaskim zaprosiła miłośników teatru na ważne wydarzenie artystyczne – komediodramat „Edukacja Rity".

Publiczność szczelnie wypełniła obszerny hol placówki, pomysłowo zamieniony tym razem w salę widowiskową. Widzowie gorąco oklaskiwali Tomasza Mędrzaka i Agnieszkę Sitek, wykonawców z warszawskiego Teatru TM, którzy w historii o możliwości przeprowadzenia życiowych zmian pokazali pełny wachlarz swoich aktorskich możliwości. 
 
„Edukację Rity" napisał w 1980 roku Brytyjczyk Willy Russell, wykorzystując wątki autobiograficzne, tyle że w nieco przewrotny sposób, odwracając w scenariuszu role. To Russel początkowo był fryzjerem, a dopiero dzięki żonie, nauczycielce podjął dalszą edukację i zostając pisarzem spełnił marzenie swojego życia. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych angielskich dramaturgów i autorów musicali, laureatem nagród, pisze też muzykę do tekstów swoich piosenek, gra na gitarze. „Edukację Rity” zekranizowano już w 1983 roku, sztuka wielokrotnie była wystawiana w teatrach, również w Polsce. 
 
W kilkunastu dowcipnych scenkach ponury, inteligentny, ale nadużywający alkoholu profesor akademicki Frank dokonuje metamorfozy młodej, czasami prostackiej, ale ambitnej i pracowitej fryzjerki, studentki Uniwersytetu Otwartego, umożliwiając jej samorealizację. Jednak wrażliwa i inteligentna Rita, przed która otwierają się nowe perspektywy, przyczynia się też do przełomu w życiu Franka. Dzięki niej ma on szanse powrotu do tego okresu, kiedy zaistniał jako poeta i był zafascynowany tworzeniem.  Humor sytuacyjny, lekki styl, kontrasty, niezwykle aktualny temat, przesłanie, że potrzebujemy kogoś bliskiego do przezwyciężania życiowych przeciwności, a każdy jest zdolny do zmiany, to niektóre tylko zalety spektaklu, które sprawiły, że niedzielny pobyt w bibliotece był dla uczestników dobrą zabawą z nutą refleksji. 
 
Warto dodać, że założone w 2009 roku przez byłych aktorów Teatru Ochoty Stowarzyszenie Teatralne Teatr TM nie posiada własnej sceny. Aktorzy występują w różnych miejscach w Polsce, a ich występy zawsze gromadzą tłumy widzów, szczególnie tych szukających kultury przez duże K i spragnionych tradycyjnej wizji teatru. Stowarzyszenie zajmuje się również edukacją teatralną. Spektakle Teatru TM charakteryzuje skupienie na kulturze słowa i propagowanie teatru jako syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki i sztuk plastycznych. Podkreślał to już po zakończeniu spektaklu w krótkiej, emocjonalnej wypowiedzi Tomasz Mędrzak. Do zespołu teatru TM należą też m.in., Cezary Morawski, Witold Pyrkosz czy Katarzyna Łaniewska. 
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe