17
2020
2014-05-09

Edith Piaf w „Niespodziance”.


W środę 30 kwietnia słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję przenieść się w świat piosenki francuskiej i paryskiego kabaretu. Wykład pod tytułem „Piosenka francuska w historii kabaretu" wygłosił mgr Igor Pogorzelski – znany muzykolog i filmoznawca. Spotkanie tradycyjnie odbyło się w lokalu dawnej „Niespodzianki”.

Gość wskazywał na silne związki polsko-francuskie w dziedzinie kultury i podkreślał wpływ kultury i piosenki francuskiej na artystyczne dokonania naszych rodzimych twórców, między innymi Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego.  Pierwotna odmiana współczesnej piosenki francuskiej zrodziła się w latach 80. XIX w. w paryskich teatrzykach i kabaretach Montmartru - ulubionej dzielnicy artystycznej cyganerii. Jednym z takich kabaretów był legendarny „Czarny Kot”, a także „Moulin Rouge”. Prelegent opowiadał o wybranych przedstawicielach gatunku takich jak Édith Piaf, Yves Montand, Georges Moustaki, Georges Brassens, Jacques Brel, Leo Ferré, Gilbert Bécaud, Charles Aznavour,  Maurice Chevalier, Dalida i innych. Wykład ubogacała prezentacja multimedialna. Była też okazja do posłuchania piosenek między innymi w wykonaniu słynnej Édith Piaf, która odegrała ogromną rolę inspirującą dla kolejnych pokoleń młodych artystów. 
Wykład przypadł do gustu słuchaczom SUTW. Wielu z nich pamięta czasy świetności piosenki francuskiej, teraz nieco zapomnianej, bo w mediach dominuje kultura angielskojęzyczna. 

JO

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe