29
2022
2014-10-13

Echo „Wiązówki" zza oceanu


Miesiąc temu pisaliśmy o V Pikniku Rodzinnym „Wiązówka”, który w deszczową niedzielę 24 sierpnia odbył się przy Sokołowskim Domu Harcerza.

Wśród uczestników tego udanego spotkania była Elżbieta Krystek-Jones, poetka i działaczka polonijna mieszkająca na stałe w USA, w  Enfield (stan Connecticut). Zachwycona atmosferą panującą na „Wiązówce”, napisała o tej imprezie artykuł do polonijnej gazety Polski Express ukazującej się w mieście New Britain i przysłała zdjęcia artykułu do swoich przyjaciół z sokołowskiego hufca ZHP. 

W artykule można między innymi przeczytać o tym, że ze wzruszeniem słuchała, jak nasze zuchy śpiewały piosenki skomponowane do słów jej wierszy przez muzyka z Krakowa, druha Jerzego Śmiecińskiego. Wspomina też swój występ na scenie – rozmowę z obecnymi na „Wiązówce”, kiedy cała widownia z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści o działaniach Polonii w USA na rzecz zachowania polskości za oceanem. Napisała również o tym, że wraca do utworów Zygmunta Kusiaka z otrzymanej na pamiątkę pobytu w Sokołowskim Domu Harcerza  książki „Wiersze z Nadbużańskiej Ziemi” i wspomina Sokołów. Artykuł w „Polskim Expressie” wzbogacają zdjęcia z „Wiązówki”.
 
Elżbieta Krystek-Jones przysłała również list do komendantki Hufca Bożenny Hardej, w którym bardzo mile wspomina pierwsze spotkanie z mieszkańcami Sokołowa i okolic, wielu z nich wymienia, serdecznie pozdrawia wszystkich, z którymi się wtedy zetknęła. Nawiązując do obchodzonego w hufcu Międzynarodowego Roku Rodziny i 100-lecia sokołowskiej harcerskiej rodziny oraz roku obchodów 590-lecia naszego miasta dziękuje też za tak miłe, ciepłe przyjęcie jej razem z rodziną z Polski. 
 
Warto dodać, że miasto kilkudziesięciotysięczne New Britain (zwane „Niu Britkowo”) jest największym skupiskiem Polonii w stanie Connecticut – około 15 tys. Polacy prowadzą tam wiele sklepów, gdzie można nabyć szeroką gamę polskich produktów, są polskie punkty usługowe, ośrodki kultury, kluby, dyskoteki, w kościołach katolickich odprawiane są msze w języku polskim, możliwa jest nauka polskiego; także niektóre przedmioty wykładane są w tym języku.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe