17
2020
2010-12-03

„Dzwonek” dla rodziców


Sokołowscy aktorzy z grupy teatralnej PaT Sokołów Podlaski, kolejny raz wyruszyli, by scenicznym przekazem edukować innych. Rodzicom uczniów z Bielan zaprezentowali spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Dzwonek” autorstwa Grażyny Małkowskiej.

W piątek 26 listopada w Zespole Oświatowym im. św. Królowej Jadwigi w Bielanach, w ramach realizacji programu „Profilaktyka a Ty" zaprezentowany został spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Dzwonek”.

Pedagodzy i uczniowie
Opowiada on o losach przeciętnej rodziny, w której nie zawsze jest czas na problemy dzieci. W spektaklu w reżyserii insp. Grzegorza Jacha, wystąpiła grupa teatralna PaT Sokołów Podlaski. Na scenie kolejny raz pojawili się aktorzy: Anna Hilaruk (matka) - pedagog szkolny, wychowawca i instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, Paweł Burzyński (Maciek) uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie oraz w roli negatywnych bohaterów i dilerów narkotykowych: Monika Fąk, Robert Stańczuk, Mateusz Ratyński - absolwenci sokołowskich szkół, obecnie studiujący na uczelniach warszawskich. Dwoje aktorów w Bielanach miało swój debiut - grający rolę ojca Grzegorz Nowotniak - nauczyciel i komendant Hufca ZHP w Sokołowie, a także występująca w roli przyjaciółki głównego bohatera Olga Brocławik, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie.

Cenna inicjatywa
Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły Henryk Klewek, który na wstępie przywitał gości. Wśród widzów znaleźli się: wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, komendant powiatowy policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Rogulski, kierownik Posterunku Policji w Bielanach asp. szt. Jacek Patejko, oficer prasowy KPP w Sokołowie, a zarazem koordynator programu PaT asp. szt. Sławomir Tomaszewski, pełnomocnik starosty ds przeciwdziałania narkomanii Ewa Murawska, będąca również pedagogiem szkolnym w Bielanach, komendant gminny OSP w Bielanach mł. bryg. Mariusz Murawski oraz rodzice uczniów Zespołu Oświatowego w Bielanach. Na spektakl, nie mógł przybyć I zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu podinsp. Rafał Batkowski. Na ręce dyrektora złożył podziękowanie za zaproszenie, gratulował cennej inicjatywy, życząc wszystkim zaangażowanym w realizację spektaklu wielu sukcesów.
W sali gimnastycznej zasiadło około 150 rodziców. To bardzo ważne, bo to głównie do nich adresowany jest spektakl „Dzwonek”.
Po krótkim przemówieniu dyrektor szkoły przekazał głos insp. Grzegorzowi Jachowi, który przedstawił założenia programu „Profilaktyka a Ty” oraz ogólnopolskiej akcji Przystanek PaT. Następnie zebrani obejrzeli spektakl.

O zagrożeniach
Opowiedziana na scenie historia wzbudzała wiele emocji, a występ na zakończenie został nagrodzony gromkimi brawami. Po przedstawieniu rozpoczęła się dyskusja na temat konsekwencji braku czasu dla własnego dziecka oraz tego, jak ważna w rodzinie jest rozmowa odzwierciedlająca emocje i potrzeby wzajemnego komunikowania się. 
Gospodarze podziękowali aktorom za występ wręczając im róże. Padło wiele miłych słów uznania dla profilaktycznej pracy, jaką pracownicy impresariatu programu PaT oraz wszyscy aktorzy wykonują w ramach wolontariatu. Głos zabrała również Ewa Murawska, która przybliżyła rodzicom problem zagrożeń związanych z dopalaczami.
Podsumowując spotkanie, zastępca dyrektora Małgorzata Małkus przedstawiła zagadnienia dotyczące spraw dydaktyczno-wychowawczych szkoły.
Bielany to pierwsza gmina w powiecie sokołowskim (poza miastem Sokołów), która gościła program PaT w działaniu skierowanym do rodziców. Ta ciekawa inicjatywa dyrekcji oraz pracowników szkoły spowodowała, iż trwające blisko dwie godziny spotkanie, z pewnością skłoni rodziców do refleksji i zajrzenia we wnętrze własnych domów.
Podsumowując piątkowe spotkanie komendant powiatowy insp. Wiesław Rogulski, wręczył wójtowi gminy Bielany Zbigniewowi Woźniakowi pamiątkowy medal, w dowód uznania za pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy.
SŁAWOMIR TOMASZEWSKI
OFICER PRASOWY KPP SOKOŁÓW PODLASKI

FOT. MACIEJ TOMASZEWSKI

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe