17
2020
2011-04-28

Dzień Ziemi w Jabłonnie - z konkursami


W środę 20 kwietnia w Zespole Szkół w Jabłonnie Lackiej zorganizowano szkolne obchody Dnia Ziemi. Uczniowie udowodnili, że ekologia nie ma przed nimi tajemnic a z odpadów można zrobić wszystko...

Obchody rozpoczęły się apelem, podczas którego uczniowie obejrzeli prezentację „O Dniu Ziemi”. Przypomniano w niej idę tego święta. Członkowie zespołu wokalnego "Andante" przygotowali piosenki o tematyce ekologicznej.

Żyrandol z kołpaka!
Po części artystycznej rozpoczęły się konkursy. Klasy zaprezentowały plakat zachęcający do dbania o przyrodę, ekostrój i ekorzecz - wykonaną z surowców wtórnych.
Wybierając najciekawsze ekorzeczy jury miało „ciężki orzech do zgryzienia”. Każda zgłoszona praca była pomysłowa i oryginalna. Uczniowie przygotowali m.in. żyrandol z kołpaka i opakowań po jogurtach, ciekawą biżuterię i piękne kwiaty z papieru, zastawę stołową z masy solnej, kapelusz dżentelmena wykonany z papieru, ekologiczny telefon i szkatułkę, obraz z papieru, oryginalny plecak z pudełka i wiele, wiele innych. Najlepsze ekorzeczy przygotowały klasy: II A, V B i II D. Na II miejscu znalazły się klasy: III A, IV A i II C. Ostatnie miejsce na podium w tym konkursie zajęły klasy: I A, V A i I C. Jury wybrało też najładniejsze plakaty, zachęcające do ochrony środowiska i segregacji odpadów. Uczniowie poświęcili wiele czasu na ich przygotowanie wykazując się przy tym dużą pomysłowością. I miejsce zajęły klasy: I B, V A i III B. II miejsce: I A, III A, VI A i II D. Miejsce III przypadło V B i II B.

Moda i… sprzątanie
Odbył się też ekologiczny pokaz mody. Każda klasa przygotowała strój z surowców wtórnych. Uczniowie zaskoczyli wszystkich nietuzinkowymi pomysłami, dotyczącymi wykorzystania: papieru, folii, starych gazet, butelek. Najlepsze stroje zajmując pierwsze miejsce zaprojektowały klasy: I A, I B, V A i II C gimnazjum. II miejsce przypadło klasom: VI A, II B i III C gimnazjum. III miejsce zajęli uczniowie z klas: VIb i IA.
Nagrodzone klasy otrzymały sadzonki krzewów i kwiatów, kupione przez Szkolną Kasę Oszczędności. Sadzonki zostały posadzone przy szkole.
Po apelu uczniowie przeszli głównymi ulicami wyjazdowymi z Jabłonny Lackiej, zbierając śmieci.
- Uzbrojeni w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyliśmy sprzątać pobocza dróg i las. Znaleźliśmy m.in. opony, butelki szklane i plastikowe, dużo opakowań po jogurtach. Długo można wymieniać. Niestety, śmieci są nawet w samej miejscowości, gdzie kosze stoją co kilkanaście metrów! Wstyd! - mówią uczniowie. - Szkoda, że ludzie dorośli dają nam zły przykład. Zbierając śmieci, przypominamy dorosłym, że żyjemy na pięknej, zielonej planecie i wszyscy musimy o nią dbać - dodają.
TEKST/FOT. AKK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe