17
2020
2018-05-08

Dzień Otwarty w ZSCKR


W poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego otworzył swoje podwoje dla gimnazjalistów. Tego dnia szkołę odwiedziło ponad 330 osób – uczniowie wraz z opiekunami z powiatu sokołowskiego, Siedlec, Suchożebr, Golic, Białej Podlaskiej, Liwa.

Od 2009 roku, kiedy organem prowadzącym ZS CKR został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, młodzież kształci się w kierunkach ściśle związanych z gospodarką żywnościową. Kierunki są dobierane zgodnie z potrzebami rynku pracy, zainteresowaniami młodych ludzi i tendencjami w edukacji. Placówka, dzięki wielkiej przychylności poprzednich jak i obecnych władz organu prowadzącego, uległa znaczącej rozbudowie i modernizacji. Dzięki temu dostosowała się do szybko dokonującego się postępu w nauce i technice oraz wymagań, jakie stawia kształcenie zawodowe. Pracownie, klasopracownie i warsztaty szkolne są miejscem, gdzie uczniowie oprócz wiedzy i umiejętności teoretycznych, nabywają i kształcą umiejętności praktyczne. Szkoła ma świetne wyposażenie kierunkowe - maszyny rolnicze i inne pomoce naukowe, a także dysponuje dużym agrozapleczem. Warto dodać, że firmy, w których uczniowie mają praktyki, organizują bezpłatne wyjazdy. Najbliższy, do Austrii już wkrótce. Jest też możliwość wyjazdu na praktyki do Grecji. Szkoła współpracuje też z innymi placówkami podlegającymi MRiRW, z czym wiążą się różne korzyści.

Przybyli goście mieli okazję w atrakcyjny sposób zapoznać się z bazą szkoły i z kierunkami kształcenia. W ofercie szkoły są następujące zawody: Technik Agrobiznesu, Technik Rolnik, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technik Technologii Żywności, Technik Architektury Krajobrazu, Technik Weterynarii oraz w Branżowej Szkole I Stopnia kucharz i operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego - specjalność przetwórstwo mleka, przetwórstwo mięsa.

W czasie dwugodzinnego pobytu gimnazjaliści obejrzeli różne pokazy, które przybliżyły im specyfikę nauki na poszczególnych kierunkach i pracy w wyuczonych zawodach. Oto niektóre z atrakcji.

Weterynaria: grooming - psie metamorfozy – pokaz profesjonalnego strzyżenia psów; fitting – czyli, jak zrobić krowę na bóstwo; małe ZOO – cielaczki, króliki, kot, pies, szczury, patyczaki; pokaz specjalistycznych zabiegów weterynaryjnych w wykonaniu lekarzy weterynarii i uczniów.

Architektura Krajobrazu: pokaz pomiarów niwelatorem optycznym; zajęcia ze szkicowania; wystawa „Decoupage – sztuka zdobienia”, miniatury projektów koncepcyjnych ogrodów przydomowych.

Żywienie i Usługi Gastronomiczne, Technologia Żywności: składanie serwetek – pomysł na pięknie nakryty stół; pokazy kulinarne w pracowniach gastronomicznych; „Uczta kulinarna” – odkrywanie nowych smaków „Sokołów S.A.” z Piotrem Pietraniukiem. 

Rolnictwo, Mechanizacja Rolnictwa i Agrotronika: zapoznanie z zapleczem techniczno – maszynowym szkoły; od designerów do mechanizatorów rolnictwa - wykorzystanie drukarki 3 D w innowacyjnym nauczaniu. 

Agrobiznes: strażacki pokaz sprawności; test aktywności fizycznej; musztra w wykonaniu uczniów klasy mundurowej; eksperyment, „Dlaczego oleju nie gasimy wodą?”.

Przybyli mogli też posłuchać szkolnego zespołu instrumentalno-wokalnego „The Rolnik Stones”, skorzystać z otwartej siłowni i fotobudki.
Gimnazjaliści byli zachwyceni szkołą i na pewno wielu z nich wybierze ZS CKR, co może dobrze wróżyć rozwojowi polskiego rolnictwa i jego konkurencyjności. Dyrektor placówki: Sławomir Wróblewski i wicedyrektorzy Krystyna Sulikowska, Kazimierz Tarkowski, Katarzyna Rytel oraz nauczyciele serdecznie zapraszają.
 

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe