11
2020
2018-03-07

Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP w Sokołowie Podlaskim


22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, ustanowiony w dzień urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Jednoczy on całą brać harcerską wokół szczytnych wartości zapisanych w dziesięciu punktach Prawa Harcerskiego, wokół wspólnych przeżyć, wspomnień, przygód. Tego dnia harcerze i skauci na całym świecie przesyłają sobie życzenia.

Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim tradycyjnie uczcił Dzień Myśli Braterskiej biwakiem. Kolejny 7. Biwak DMB ,,αρχαία Ελλάδα” (Starożytna Grecja) odbył się w dniach 16-18 lutego 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 im. księdza generała Stanisława Brzóski. Wzięły w im udział wszystkie prawie wszystkie jednostki hufca. Funkcję Komendanta Zlotu sprawował dh Rafał Mikołajewski, dh Michał Moczulski był Zastępcą Komendanta ds. organizacyjnych, a dh Krystian Wilk Oboźnym.

Program biwaku był bogaty, szczególnie w sobotę. Tego dnia patrole rywalizowały w Harcerskiej Grze Terenowej. Pierwsze miejsce w Grze zajął i puchar Komendantki Hufca zdobył patrol z 13 SDH Cichociemni im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ZO.

Wieczorem w sali gimnastycznej miał miejsce uroczysty Kominek. Druhna Komendantka Bożenna Hardej w okolicznościowej gawędzie wyraziła przekonanie, że przez cały rok harcerzom przyświecała myśl, dedykowana na biwaku DMB 2017 w Zespole Szkół w Jabłonnie Lackiej: „Ilekroć uściśniesz rękę swego brata, zawsze jest Dzień Myśli Braterskiej”. - W swoich działaniach na biwaku staracie się działać zgodnie z przesłaniem Roberta Baden-Powella, by umacniać hufcowy bratni krąg i szukać przyjaciół. Starajcie się czynić dobro każdego dnia, nie tylko w ten skautowy czas obchodów braterstwa! Życzę WAM pięknego, zdrowego, słonecznego, radosnego Dnia Myśli Braterskiej, pełnego miłych niespodzianek, spotkań z Przyjaciółmi, uścisków dłoni, wzruszeń… - mówiła.

Z kolei dh. Anna Hilaruk, wieloletnia drużynowa SDH „Tanijas” wprowadziła zebranych w historię Dnia Myśli Braterskiej i opowiedziała o twórcach skautingu. Poprosiła, aby przez 5 dni, aż do 22 lutego spełniać dobre uczynki. Dużo radości sprawił swoją obecnością na Kominku druh Michał Wierzbicki, który powoli powraca do zdrowia.

W sobotni wieczór pwd. Mariusz Kroll, Kapelan Hufca i ks. Łukasz Skarżyński, Kapelan 22. DH „Pędziwiatry" z Jabłonny Lackiej sprawowali Mszę św. Zlot zakończył się w niedzielne przedpołudnie podsumowującym apelem.   

Warto dodać, że instruktorzy, harcerze i zuchy Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim, podobnie jak środowiska harcerskie w całej Polsce, otrzymały na ręce Komendantki Bożenny Hardej imienny list od Prezydenta RP Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z życzeniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.  Prezydent wyraził też w liście nadzieję, że w szczególnym  roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości harcerze będą uczestniczyć w tym radosnym świętowaniu i uczczą nie tylko najsławniejszych, tzw. ojców niepodległości, ale także mniej znanych, czasem zapomnianych lokalnych bohaterów, w tym harcerzy.  
 

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe