17
2020
2020-03-03

Dzień myśli braterskiej


 Już prawie od stu lat 22 lutego jest bardzo ważny dla  skautek i skautów, harcerek i harcerzy na całym świecie. Wtedy właśnie świętują oni Dzień Myśli Braterskiej, który przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella  (1857 r.) i jego żony Olave (1889 r.).
 
Ta data przypomina o więzi braterstwa i przyjaźni, łączącej wszystkich orędowników idei skautingu, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy wyznania.  DMB w środowiskach harcerskich celebrowany jest w różny sposób. W Warszawie przedstawiciele organizacji harcerskich gościli w sobotę na uroczystościach  u Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zwieńczeniem świętowania  była niedzielna Msza św. 23 lutego w Katedrze Wojska Polskiego z okazji uroczystości bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, bohatera z lat II wojny światowej.
 
O Dniu Myśli Braterskiej pamiętano również w Sokołowie Podlaskim. W sobotnie przedpołudnie 22 lutego patrole z jednostek naszego Hufca ZHP im. Janusza Korczaka oraz goście z Ostrołęki uczestniczyli w grze terenowej. Zwyciężyła w niej 9 SDH „Orlęta", II miejsce zajęła 14 DH „Sokoły” z Prostyni, III – 91 SDH „Tanijas”. Po południu w Szkole Podstawowej nr 4 ks. pwd. Mariusz Kroll, do niedawna Kapelan Hufca,  sprawował dla harcerzy polową Mszę św, a wieczorem odbył się uroczysty kominek przygotowany przez harcerzy 9 SDH „Orlęta" im. Szarych Szeregów. Po rozpaleniu ognia przyszedł czas na gawędę. Wygłosiła ją dh. Karolina Bagłaj, która mówiła między innymi o podstawowych pojęciach związanych z DMB, czyli przyjaźni, braterstwie i zaufaniu. Z kolei dh Sławomir Pasik, komendant Hufca, poprosił przedstawicieli drużyn o wybranie jednego słowa, z którym kojarzy im się DMB. Po wysłuchaniu kilkunastu propozycji, takich jak rodzina czy szczęście, radość,  dh. Sławek podsumował krótko: "I tego wszystkiego Wam życzę!" Między innymi głos zabrała dh. Bożena Hardej, poprzednia komendantka Hufca, która przypomniała krótko historię ZHP w Sokołowie Podlaskim oraz symbolikę tego dnia oraz zaproponowała piosenkę „Hej przyjaciele". Zaraz po tym wszystkie obecne drużyny przedstawiły przedmioty, które następnie zostały umieszczone w „kapsule czasu". Ma być ona otwarta za 10 lat. Nie zabrakło również pląsów oraz harcerskich piosenek przy wtórze gitary. Na zakończenie zaśpiewano obrzędowe „Bratnie słowo”, a Komendant Hufca przekazał „Iskrę przyjaźni”. 
 
A my wszystkim harcerkom i harcerzom życzymy wielu wspaniałych przygód, wyjątkowych ludzi wokół siebie i ciągłej chęci do rozwoju. 
 
J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe