17
2020
2012-03-16

Dzień Kobiet w SOK


8 marca to tradycyjnie dzień, w którym wszystkie kobiety mogą czuć się wyjątkowo. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii,Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

W Sokołowskim Ośrodku Kultury z okazji Dnia Kobiet spotkali się członkowie Klubu Seniora "Jutrzenka". W programie przygotowanym specjalnie na ten wieczór znalazły się występy artystyczne z dedykacjami dla pań w wykonaniu Studia Piosenki pod kierownictwem niezrównanego Zbigniewa Filiksa. Dobrze znane przeboje przypomnieli młodzi artyści: Julia Praska, Paulina Tymińska, Sandra Bazylczuk, Jakub Lachowski. Później przyszła kolej na występ Zespołu Wokalnego "Seniorynki" pod kierownictwem Danuty Kalinowskiej i Bożeny Kaczmarek. Seniorynki nie tylko śpiewały, ale również przedstawiły krótki program satyryczny w wykonaniu Danuty Kalinowskiej oraz Romana Brochockiego. Solowe występy przygotowały Halina Godlewska oraz Jadwiga Wrotnowska.

Atrakcje artystyczne to jednak nie wszystko, co tego dnia czekało Seniorów. Ważnym elementem spotkania był wybór nowego Zarządu Klubu Seniora. Z członkostwa w Zarządzie zrezygnowała wcześniej pani Bożena Wrotnowska, pełniąca do tej pory funkcję przewodniczącej. W skład Zarządu wybrano więc dodatkową osobę - pana Andrzeja Jadczuka. Zarząd w pełnym składzie spotka się teraz 16 marca i wybierze przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, skarbnika, sekretarza i pozostałych członków na okres trzech lat. W skład Zarządu wchodzą również: Zastępca Przewodniczącego - Jolanta Nowicka, Skarbnik - Jadwiga Wrotnowska, Sekretarz - Tadeusz Więckowski, Członkowie - Danuta Kalinowska, Marian Pietrzak, Seweryn Mroczek.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe