12
2020
2019-10-08

Dwa mosty i droga oddane do użytku


W czwartek 3 października oficjalnie odebrano trzy inwestycje zrealizowane na terenie gminy Jabłonna Lacka. Dzięki wsparciu wojewody mazowieckiego i środkom przeznaczonych na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych udało się wyremontować: most w Jabłonnie Lackiej, most w Gródku oraz drogę gminną w Niemirkach.

W 2018 roku w ramach dotacji celowej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się zrealizować przebudowę przepustu na most w ciągu drogi gminnej nr 390316W na ulicy Stawowej w miejscowości Jabłonna Lacka. Solidny most wraz z umocnieniem skarp i koryta rzeki oraz nawierzchnią drogi z asfaltu o długości 29,7 mb i szerokości 4,5 mb znacznie ułatwi komunikację w gminie. Zadanie zostało dofinansowane w 80% ze środków przyznanych przez wojewodę. Resztę kosztów pokryła gmina. Wartość zadania to 1.064.519,04 zł,z czego dotacja celowa z budżetu państwa wynosiła 851.615,00 zł. Była to inwestycja niezwykle potrzebna, gdyż most wielokrotnie ucierpiał na skutek intensywnych opadów deszczu, wezbrania wód, a także działalności bobrów.

Kolejną oficjalnie odebraną tego dnia inwestycją był odcinek drogi 390309W w miejscowości Niemirki. W ramach prac wykonano nawierzchnię asfaltową o długości 592 mb i szerokości 5 mb. Wykonano także chodniki, przejście dla pieszych z oznaczeniami, ogranicznikiem prędkości i sygnalizacją świetlną. Wartość zadania to 570.362,57 zł, z czego dotacja ze środków Funduszu Dróg Samorządowych to 285.181,00 zł. Jak zauważył Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, samorząd wielokrotnie składał wniosek do wojewody mazowieckiego o dofinansowanie inwestycji. Trzykrotnie jednak wniosek był odrzucany. Gdy mieszkańcy Niemirk powoli tracili nadzieję na szybki remont drogi, wniosek złożono po raz czwarty. Tym razem z sukcesem!

Ostatnią oficjalnie przekazaną do użytku inwestycją był most w ciągu drogi gminnej nr 390314W Gródek - Teofilówka. Powyższe zadanie zakładało wykonanie mostu wraz z umocnieniem skarp i koryta rzeki oraz nawierzchni drogi na moście z betonu wałowanego na odcinku o długości 280 mb i szerokości 5 mb oraz rowów o długości 500 mb. Wartość całego zadania to 1.124.630,16 zł, z czego dotacja celowa z budżetu państwa wyniosła 800.000,00 zł. Na zły stan mostu z czasów II Wojny Światowej narzekali szczególnie rolnicy, którzy przejeżdżali po nim ciężkim sprzętem. Most coraz bardziej podupadał, a przejazd po nim stawał się coraz bardziej niebezpieczny. Jak zauważa radna gminna Teresa Połosa, aktualnie most służy nie tylko rolnikom, ale także mieszkańcom całej gminy, którzy bez obaw mogą sprawnie i szybko pokonać trasę z Gródka do Teofilówki. Gdy most był nieprzejezdny, podróżni musieli nakładać dodatkowych kilometrów i jechać przez Jabłonnę Lacką.

Symbolicznego przecięcia wstęgi na odebranych inwestycjach dokonali: Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Strzała, a także radni gminni, sołtysi i mieszkańcy wsi. Na uroczystości obecny był także ks. proboszcz Walenty Wojtkowski, który poświęcił inwestycje.


KDC
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe