17
2020
2018-08-28

Drohiczyn – inspiracją


Drohiczyn – urokliwe miasteczko, o bogatej historii, ciekawych zabytkach i pięknych krajobrazach, było miejscem kolejnego, już II Nadbużańskiego Pleneru Malarsko – Fotograficznego Drohiczyn 2018.

W plenerze, który odbył się w dniach od 1 do 8 sierpnia b.r. wzięło udział sześciu twórców związanych  z Grupą Plastyczną  „W Drodze”, działającej przy Sokołowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Joanny Błońskiej: Piotr Daniluk, Adam Borowy, Aneta Kocak, Anna Wrzosek, Monika Pajka, Teresa Pieniak. Do wspólnej pracy została zaproszona Aleksandra Rykała z Siedlec.

Wybór miejsca na plenerowe spotkania jest niesłychanie ważny. Ono oprócz samych uczestników pleneru, tworzy klimat, nastrój i motywuje do pracy. Takim miejscem jest i pozostanie niewątpliwie ziemia drohiczyńska. Charakter jej nadaje  nieujarzmiona jeszcze rzeka Bug. Płynie zdecydowanie do konkretnego celu,  jakby nie zwracała uwagi na to, co wokół się dzieje, a jednocześnie, tak jakby nic bez jej przyzwolenia nie mogło się wydarzyć, zaistnieć. Barokowe kościoły, cerkiew stoją dumnie mając pewność, że nikt obok nich nie przejdzie obojętnie –  mają przecież taką historię, tyle wiadomości do przekazania. Wystarczy skupić na nich wzrok i rodzą się pytania, które czekają na odpowiedź.

Przyroda wyłaniająca się o świcie z mgły, ubrana w lśniące perły, którym wschodzące słońce dodaje barwy, ujmuje swym pięknem i można tak stać, tak trwać  w ciszy, w zachwycie nad dziełem stworzenia.

W tym roku uczestników Pleneru urzekła gościnność gospodarzy Restauracji Pod Katedrą, gdzie mieszkali artyści.

Drohiczyn był miejscem, które inspirowało uczestników pleneru do wymiany doświadczeń, integracji, wspólnych działań plastycznych, a przede wszystkim do twórczej pracy, której efekty będziemy mogli zobaczyć na wystawie w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury w październiku b.r.. Już dziś na nią serdecznie zapraszamy.


Info / Fot. SOK 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe