2
2020
2013-03-04

Drogi wyznacznikiem sukcesu


Często słyszy się opinię, że o skuteczności wójta czy burmistrza świadczy ilość dróg jakie zdoła wybudować w czasie swojej kadencji. I coś w tym jest. Są to przecież wizualne efekty jego działań, a mieszkańcy oceniają to co widzą. Im bliżej wiosny tym większe zaangażowanie gmin i podejmowanie uchwał przez rady, które dotyczą modernizacji, naprawy i budowy nowych dróg.
Podczas ostatniej sesji w Jabłonnie Lackiej jednym z punktów było podjęcie uchwały dotyczącej dofinansowania przez radę remontu drogi powiatowej na odcinku Nieciecz Dwór - Bujały Gniewosze. Dotyczy to przebudowy drogi powiatowej, której długość wynosi ponad 3,6 km. Około 2 kilometrów leży na terenie gminy Jabłonna , a pozostała na terenie Sabni. Istnieje możliwość dofinansowania jej budowy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Na ten rok z tego programu może zostać dofinansowana jeszcze droga w gminie Sokołów Podlaski.
– Dla gminy jest to ważna inwestycja, stąd długa dyskusja radnych, przede wszystkim nad kwotą, jaką gmina może dołożyć. Jest to trudne z uwagi na napięty budżet gminy Jabłonna – mówi wójt Wiesław Michalczuk.
Jak ważna jest to inwestycja, świadczy obecność na sesji starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka i Tadeusza Mroza., członka zarządu odpowiedzialnego za drogi. Środki na budowę tej drogi będą rozłożone po 50 procent, i będzie wynosiło po 464 tysiące złotych. W związku z tym, że środki budżetowe są ograniczone radni musieli wybierać. Albo zdecydować o odstąpieniu od inwestycji, która jest w tej chwili konieczna albo podjąć uchwałę zwiększającą dofinansowanie. Ostatecznie zdecydowano o zwiększeniu w budżecie gminy zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na tę inwestycję w kwocie 150 tys. zł. – Tak więc mamy na tę inwestycję 600 tys. złotych, gdyż 450 tys. mieliśmy już zabezpieczone i podpisane porozumienie. Te środki będą pochodziły z bieżących wydatków lub też z niektórych inwestycji gminnych, które zaplanowaliśmy na rok bieżący – informuje W. Michalczuk.
Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na poszerzenie, zalanie asfaltem i wykonanie zatok na dwukilometrowym odcinku tej drogi. W Bujałach Gniewoszach zostanie również zamontowane światło ostrzegające.
Także gmina Sabnie podejmuje działania związane z poprawą infrastruktury drogowej. Radni podjęli uchwałę o pomocy finansowej w wysokości 100 tysięcy zł dla powiatu sokołowskiego z przeznaczeniem na budowę leżącego na terenie gminy odcinka drogi Nieciecz Dwór – Bujały Gniewosze o długości 1600 m.
Dla mieszkańców gminy droga ta nie jest najważniejsza, uczęszczają nią dosyć rzadko. Jednak zdecydowano, że inwestycja ta zostanie zrealizowana. Z uwagi na brak środków gmina zaciągnie kredyt w wysokości 100 tysięcy zł. Nie ucierpią więc na tym inne inwestycje, które zostały zaplanowane na bieżący rok.
Istnieje szansa, że wraz ze wsparciem powiatu, który złożył wniosek o dofinansowanie, zmodernizowany zostanie odcinek drogi przed i za Hołowienkami oraz droga powiatowa z Sabni do Stasina. Jak zaplanowano, inwestycja kosztowac będzie 5 mln zł, z czego 80 procent to dofinansowanie. Sabnie dołożą tylko dziesięć procent.
Drogi, jakie są, każdy widzi. Dlatego też podejmowane inwestycje są dla mieszkańców bardzo ważne.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe