31
2019
2016-12-08

Drogi w gminie Bielany w fatalnym stanie – powodem są interesy partyjne?


30 listopada obyła się Sesja Rady Gminy Bielany. Bogaty porządek obrad został zachowany, sesja przebiegła wzorowo. Problemem gminy jest jednak współpraca z władzami powiatu – drogi powiatowe na terenie gminy są w tragicznym stanie. Czy powodem są interesy partyjne?


Rada Gminy Bielany stara się działać na korzyść mieszkańców obniżając stawki w stosunku do roku poprzedniego. Średnia cena skupu żyta stanowiąca podstawę do obliczenia podatku na rok 2017 została obniżona do 52 zł. Obniżono także kwotę stanowiącą średnią cenę sprzedaży drewna z 191,01 zł na 180,00 zł za m3. Podatki od nieruchomości w większość pozostały bez zmian. Na rok 2017 przedstawiają się następująco:
• od budynków mieszkalnych – 0,40 zł za m2 powierzchni użytkowej
• od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 18,00 zł za m2 powierzchni użytkowej
• od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 6,61 zł za m2 powierzchni użytkowej
• od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,70 zł za 1m2
• od terenów niezabudowanych – 2,98 zł za m2
Zwolnione z podatku zostają budynki mieszkalne lub ich części do 200 m2 oraz budynki związane z ochroną przeciwpożarową.

Jeden z punktów obrad dotyczył likwidacji Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, zajmujący się m.in. organizacją przewozu dzieci do szkół. Jest to wymuszone zmianą w ustawie o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 roku. Jak udało nam się dowiedzieć, nikt nie straci jednak pracy. Jak wyjaśnia wójt:
Do likwidacji zobowiązuje nas ustawa. Takie instytucje jak Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli nie mogą już istnieć, musza zostać przekształcone do końca tego roku. Na jego miejsce może powstać Centrum Usług Wspólnych lub Referat Oświaty. Nasz Urząd Gminy, jak większość gmin, wchłania tę jednostkę tworząc Referat Oświaty. Kompetencje osób zatrudnionych pozostają bez zmian. Nikt nie zostanie zwolniony, wszyscy nadal będą pracować, zmienia się tylko struktura. 

Zmiany nastąpiły również w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Za odpady niesegregowane podniesiono cenę o 100%. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „ W związku ze zwiększającą się ilością deklaracji, w których właściciele nieruchomości deklarują nieselektywny sposób gromadzenia odpadów komunalnych i odpady te się są zbierane i dobierane w sposób selektywny, konieczne jest zwiększenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W szybkim termie roście ilość odpadów niesegregowanych, co przekłada się na wzrost kosztów systemu gospodarowania odpadami ponoszonych przez gminę.” Ja to wygląda w praktyce tłumaczy sam wójt, Zbigniew Woźniak:
Posiadamy swoją spółkę gminną, która zajmuje się m.in. segregacja odpadów. Ostatnio zwiększyła nam się ilość odpadów niesegregowanych, a stawka opłat w stosunku do odpadów segregowanych była niewiele wyższa. Niektórym opłacało się nie segregować, bo różnica była niewielka. Tymczasem odpady musimy zawieźć do stacji do Woli Suchożebrskiej. Za odpady niesegregowane cena wynosi 240 zł za tonę, za segregowane natomiast – 7 zł. My musimy za to zapłacić. Podnieśliśmy więc stawkę o 100%. Wychodzimy z założenia, że jeżeli stać cię na zaśmiecanie środowiska, stać cię na niesegregowanie, chcesz być wygodny, to musisz za to zapłacić. Chcemy w ten sposób zmotywować mieszkańców do dbania o ekologię. 

Sprawa budżetu gminy Bielany także przedstawia się obiecująco. Jak mówi wójt, w planach jest wiele inwestycji.
Złożyliśmy wniosek dotyczący modernizacji budynków użyteczności publicznej, wart 4,5 mln zł. Jeżeli przejdzie, będziemy musieli zaciągnąć kredyt w wysokości 1 mln zł, tyle wynosi wkład własny. Planujemy zmodernizować budynki, docieplić. 1 grudnia byliśmy na konferencji z Panią Marszałek dotyczącej nowego programowania unijnego 2014-2020. Złożyliśmy dwa wnioski - jeden dotyczący gospodarki odpadami, drugi na temat działań edukacyjnych w szkole. Byliśmy wyróżnieni, bo z całego mazowsza znalazły się trzy podmioty, w tym dwa nasze projekty. W przyszłych latach planujemy zmodernizować stację uzdatniania wody oraz wybudować wodociąg w stronę Sokołowa Podlaskiego. Są tam otwarte tereny, chcielibyśmy aby w przyszłości stały się terenami inwestycyjnymi. Istnienie wodociągu zwiększy szansę na to, że ludzie będą chcieli budować na tych terenach swoje domy. W planach jest również modernizacja kilku dróg gminnych, m.in. Kowiesy-Ruciany, Wańtuchy-Bielany, Bielany-Wąsy, Paczuski-Księżopole, Jarosławy - tzw. Glinki, kolonia Patrykozy. Planów mamy wiele, ale wszystko zależy od pozyskania dotacji. 

Problemem dla gminy jest jednak dyskryminacja ze strony władz powiatu. Wójt mówi wprost, że powodem mogą być interesy partyjne starosty.
Wygląda na to, że rada powiatu nie obejmuje swoim zasięgiem gminy Bielany. Stan naszych dróg powiatowych jest katastrofalny. W najgorszym stanie jest droga Sokołów-Paprotnia, gdzie postawiono znak ograniczenia prędkości do 30km/h. Zaznaczam, że to jest strategiczna droga. W niewiele lepszym stanie jest droga Kowiesy-Rozbity Kamień-Paczuski. Nawierzchnia jest bardzo wąska - niespełna 4 metry, brak pobocza, a jeździ tędy bardzo dużo samochodów dostawczych, mi.in. ciężarowych, ze żwirem, do firmy Topaz. Kolejna droga – w miejscowości Jarosławy. Droga częściowo była zmodernizowana przez poprzedniego starostę, ale w samych Bielanach jest odcinek w tragicznym stanie. Cały czas ślemy pisma do starosty w tych sprawach. Z tego co wiemy powiat modernizuje drogi w innych gminach, w Bielanach jednak nie. Prawdopodobnie dlatego, że nie należymy, ani wójt ani władze, do PSL. Inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć. Starosta w pierwszej kolejności robi tam, gdzie są jego interesy partyjne. A jego obowiązkiem ustawowym jest współpraca z każdą gminą, która należy do powiatu.
 
Paulina Joanna Fedorczyk
 
 

« wróć | komentarze [20]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Wstydzić to się masz czego ty bo nawet nie wiesz co piszesz oczerniając inne osoby. Ale "dobra zmiana" sądzi innych swoim postępowaniem

mieszkaniiec
2016-12-27 19:20:06

Wytrzezwiej po swietach czlowieku...


2016-12-26 22:24:36

Hahahahahahaahahhahahaha Misiak. Hahahah niexh ciagnie te PSLowskie zwolnienia lepiej... wstyd...

Hahahaha
2016-12-26 22:20:19

Jarek Misiak na wójta gm.bielany

dmochy
2016-12-24 07:06:50

Znam Misiaka bardzo dobrze. Wiem co potrafi i co może zrobić.JAREK MISIAK wójtem za dwa lata w gminie bielany.

dmochy
2016-12-24 07:02:07

Nie ma to jak było za starosty Czarnockiego. Bielany miały najwięcej inwestycji na drogach powiatowych. Szkoda że droga do Rozbitego Kamienia nie załapała się do PROWu ale mogła by być zgłoszona do RITu ale to myślę decyzja zarządu powiatu z Panem Iwaniukiem na czele. Robią jakieś bzdurne centrum wysiadkowe na zajezdni PKSu zdala od dworców PKS i PKP (towarowy).

Ździchu
2016-12-20 15:04:14

Za co niby chwalić? Przecież on jest niewinny, NIC NIE ZROBIŁ, pół gminy już go poznało i jego metody,

WÓJ
2016-12-14 23:53:19

Jak widać same hejty. To dobry znak dla Woźniaka. Ludziki od koniczynki już kupują maść na bul d..... bo ich żal za d..... ściska. Czyżby się bali ?

obserwator
2016-12-14 19:46:48

Nie znam Waszego wójta ale on z tego idiotycznego uśmiechu podobny jest do kraski, musi być pisoski, nie chwalcie też tego radnego on jest dobry w jednej dziedzinie i ma poważanie u sobie podobnych.

wańtuch
2016-12-13 19:48:47

O jaki prawy gospodarz gminy się znalazł??? Szkoda że nie pochwali się remontem świetlicy w Wojewódkach Dolnych za ponad 700 tys, zł z budżetu gminy bez dofinansowania z zewnątrz... Ciekawe kto był wykonawcą tak dużej i odpowiedzialnej inwestycji i co takie było tam wykonane że tyle kosztowało??? A swoją drogą gdzie są wybrańcy narodu radni, którzy pozwalają na taką rozrzutność

radny
2016-12-12 21:31:29

Bielański włodarz lubi krytykować powiat a sam się wychwalać. Niestety na każdym kroku widać jego kiepską organizację i problemy z liczeniem. Przykładem tego mogą być wyliczenia urzędników wójta pod którymi się podpisywał co do ilości pkt jaką miał zdobyć wniosek złożony do PROW na drogę Kowiesy-Rozbity Kamień niestety po raz kolejny wójt pomylił się w wyliczeniach i pomimo pozytywnie zweryfikowanego wniosku złożonego przez powiat (o co zabiegał radny powiatowy) wniosek ten znalazł się na liście rezerwowej bo uzyskał mniejszą ilość pkt niż tą którą chwalił się wójt i na chwilę obecną nie będzie dofinansowany.

mieszkaniec1
2016-12-12 21:23:34

A kto wykonywał dwa lata temu za 100 tys. zł pobocza przy drodze powiatowej Kowiesy-Rozbity Kamień i Bielany-Wyszomierz??? Urząd Gminy Bielany pod rządami wójta Woźniaka. Mam nadzieję że Starostwo w ramach gwarancji wyegzekwuje ponowne wykonanie poboczy tym razem odpowiednim kruszywem a nie mulastym piachem tylko dla oka

mieszkaniec
2016-12-12 21:12:03

Panie wójcie trochę odwagi..., dlaczego Pan, pańscy urzędnicy ani Przewodniczący Rady Gminy nie przedstawiają mieszkańcom na sesjach odpowiedzi które gmina otrzymuje ze Starostwa??? Bo są nie wygodne i nie medialne dla wójta bo pokazują zaangażowanie i starania o inwestycje na terenie gminy Bielany przez radnego Misiak

radny
2016-12-12 21:04:52

Dwa lata temu w kampanii wójt rozpowszechniał fałszywe informacje dotyczące kontrkandydatki w drugiej turze w wyborach na wójta i udało mu się zmanipulować mieszkańców i przy wsparciu księdza wygrał druga turę. Przeciwko obecnemu radnemu powiatowemu też wyciągał duży oręż ale niestety mimo tych działań wyborcy obydwu gmin docenili działalność Misiaka i jego wsparcie dla lokalnych społeczności i to on został radnym co Wożniakowi jest nie na rękę i na każdym kroku dąży do zdeklasowania Misiaka


2016-12-12 20:57:52

Jaki odważny wójt do prasy??? Na sesji rady gminy słowem się nie odezwał do radnego powiatowego Misiaka, żadnych pytań nie miał a do prasy taki wylew partyjnych żałości... żenada były zarządco upadłego tartaku w Kowiesach i pływaku partyjny. Ciekawe czy już jest członkiem Pisiu??? bo co raz mieszkańcy widzą jak bywa w biurze senatora Kraski

mieszkaniec
2016-12-12 20:19:24


Dane kontaktowe