17
2020
2012-09-14

Droga Św. Jakuba w Gminie Bielany


Dn. 17 sierpnia 2012r. w Kaplicy Rektoralnej w Jarnicach (gm. Liw) odbyła się Konferencja „Drogi Jakubowe w Europie - tradycja i współczesność” poświęcona metodologii budowy Dróg Jakubowych oraz utworzenia Drogi Jakubowej Północno-Wschodniego Mazowsza.

Konferencja została przygotowana przez „Europejski Park Edukacji” przy SKPR Siedlce. Wzięli w niej udział przedstawiciele Gmin: Liw, Bielany oraz Przesmyki.
Z terenu Gminy Bielany w konferencji uczestniczyli: Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Renata Kalicka, Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak, Sekretarz Gminy Krystyna Długołęcka oraz przedstawiciel Rady Parafialnej Piotr Dmowski. Całe spotkanie poprowadził Prezes SKPR Jarosław Supera, który przybliżył znaczenie Dróg Jakubowych w krajach Europejskich ze szczególnym zwróceniem uwagi na Hiszpanię.
Konferencja miała na celu rozpowszechnienie zaprojektowania, wyznaczenia, oznakowania i opisania w broszurach informacyjnych oraz Internecie budowy dróg dla pielgrzymów oraz przybliżenie przez Proboszcza Parafii Św. Jakuba Apostoła- R. Horkisza w Więcławicach i Prezesa Bractwa Świętego Jakuba w Więcławicach - dr F. Mroza funkcjonowania Małopolskiej Drogi św. Jakuba.
Polska dołączyła do krajów, które w ostatnim czasie reaktywowały drogi Jakubowe, obecnie na terenie naszego kraju zostało utworzonych dziesięć podobnych dróg pielgrzymowania. Źródła archiwalne oraz odkrycia archeologiczne dokonywane w różnych częściach Polski świadczą, że do grobu św. Jakuba pielgrzymowali Polacy.
Wójt Gminy Bielany kontynuując odtwarzanie szlaków św. Jakuba w Polsce postanowił utworzyć drogę pielgrzymkową, która przebiegała będzie przez teren Gminy Bielany.  Współcześni Pielgrzymi przemierzać będą trasę, po której pielgrzymowali nasi przodkowie setki lat temu.
Czym jest Droga św. Jakuba? Droga św. Jakuba nazywana także Camino de Santiogo jest to szlak pielgrzymkowy, który wykształcił się w średniowieczu i przetrwał do dnia dzisiejszego. Przebiegał on przez całą Europę, kończąc swój bieg w Santiago de Compostela. W miejscowości tej znajduje się katedra, w której spoczywa ciało św. Jakuba. Szlak jest najbardziej uczęszczaną drogą pielgrzymkową zachodniej cywilizacji.
Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, stanowiącą symbol pielgrzymujących, która zdobi nakrycia głów lub wierzchnie szaty pielgrzymów. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.
Do zobaczenia na Drodze Św. Jakuba w Gminie Bielany!

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe