17
2020
2011-02-09

Drenacja pilnie potrzebna!


Aż w jedenastu miejscowościach na terenie gminy Sterdyń nie wykonano prac melioracyjnych. Ogromne problemy mają przez to rolnicy. Samorząd chce pomóc jak najszybciej przeprowadzić stosowne prace.

Z inicjatywy wójta gminy Sterdyń Czesława Mariana Zalewskiego w piątek 4 lutego odbyło się spotkanie na temat ,,Drenacja oraz inne sprawy dotyczące gospodarki wodnej na użytkach rolnych w gminie Sterdyń''.

Zadań jest mnóstwo
W spotkaniu, zorganizowanym w urzędzie gminy Sterdyń oprócz przedstawicieli miejscowych władz samorządowych, udział wzięli: członek zarządu województwa Ewa Orzełowska, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Jerzy Nasiadko, starosta sokołowski Leszek Iwaniuk, dyrektor Oddziału Terenowego WZMiUW w Sokołowie Jan Wojtkowski-Paczóski, dyrektor WIOŚ Aleksandra Dziwulska,
kierownik Rejonowego Zarządu Spółek Wodnych w Sokołowie Podlaskim Witold Ryciak, kierownik Wydziału Budownictwa, Infrastruktury i Środowiska w sokołowskim starostwie Zofia Błońska, wójt Ceranowa Krzysztof Młyński, wójt gminy Sokołów Podlaski Marcin Pasik, radny powiatowy Jan Godlewski, członek Mazowieckiej Izby Rolniczej Jerzy Kur oraz sołtysi i zainteresowani rolnicy.
Wójt Marian Zalewski wskazał, że na terenie gminy Sterdyń pilnie należy wykonać drenację aż w 11 miejscowościach. – Chodzi o Łazów, Sewerynówkę, Łazówek, Kolonię Paderewek, Paderewek, Grądy, Lebiedzie, Szwejki, Seroczyn Kolonię, Seroczyn i Chądzyń – wyliczał. – Konieczne jest także włączenie do konserwacji terenów zdrenowanych, a wyłączonych z niej jak również sprawdzenie jakości pracy urządzeń i budowli wodnych – śluz i zastaw – by odprowadzić wodę z zatopionych Matejk i Kamieńczyka.
- Rolnicy wskazują na kolejne prace do wykonania. Chodzi o regulację i odmulenie jeziorka w Białobrzegach. Konieczna jest także regulacja rzeki Buczynki od Nowego Ratyńca do Sterdyni, zamulonej przez popłuczyny ze żwirowni w Buczynie i Dybowie - mówi Jadwiga Czarnocka, kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Sterdyń. - Pilnie należałoby też wykonać prace przy odmuleniu Czarnej Strugi, by umożliwić odpływ wody z około 200 ha łąk i lasów w okolicy Kolonii Dzięcioły Dalsze a także udrożnić rów biegnący od budynku dawnej szkoły w Kiełpińcu do rzeki Bug,

Plany są…
Marszałek Ewa Orzełowska oraz Jerzy Nasiadko zadeklarowali: pomoc mieszkańcom naszego regionu w ich problemach z podtopieniami oraz poczynić starania o pieniądze na zadania związane z drenacją i melioracją.
Dyrektor Jan Wojtkowski-Paczóski po zapoznaniu się z potrzebami oraz liczbą zgromadzonych wniosków oświadczył, że WZMiUW posiada koncepcje drenacji dla obszarów w gminie Sterdyń, które nie posiadają tego typu rozwiązań.
BOŻENA GONTARZ
FOT. A. KOWALSKA

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Natura potrafi przywołać ludzi do porządku. Przez parę lat było sucho to wszyscy zapomnieli o tym, że trzeba czyścić rowy melioracyjne a tam gdzie nie ma drenacji ją zrobić. Teraz płacze się nad rozlanym mlekiem i próbuje szybko ratowac sytuację. A fundusze unijne na wyczerpaniu i jest problem...

Michał
2011-02-14 14:01:22
Strona 1/1


Dane kontaktowe