17
2020
2017-09-05

Dożynki w ROD „Raj”


    W sobotnie popołudnie 2 września 2017 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Raj” w Sokołowie Podlaskim świętowano tradycyjne Dożynki. W związku z tym, że tym roku działkowicze w naszym kraju obchodzą 120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce, uroczystość miała szczególny charakter.  
       ROD „Raj" istnieje już 37 lat i jest największym ogrodem w Sokołowie.  Powstał na obszarze 5, 21 ha w miejsce łąki i plantacji porzeczek. Znajduje się tutaj ok. 150 działek. We właściwe zagospodarowanie terenu zaangażowali się wszyscy działkowcy. Wybudowano Dom Działkowca, który w ubiegłym roku został wyremontowany: zmodernizowano łazienkę, zakupiono kuchnię gazową, uporządkowano posesję i pomieszczenia wewnątrz. Działkowcy, pod wodzą Zarządu, chętnie uczestniczyli w tych pracach. W skład Zarządu ROD „Raj” wchodzą: Elżbieta Poślada - prezes, Marek Bocian, Kazimierz Prywata, Weronika Adamczuk. Warto dodać, że również w 2016 roku „Raj” brał udział w konkursie na najpiękniejszy ROD w woj. mazowieckim. Start zakończył się sukcesem – komisja przyznała IV naszym działkowcom miejsce. Ponadto zielone królestwa Alicji i Waldemara Kwiatkowskich, Weroniki i Andrzeja Adamczuków, Mariusza Pliszki, Renaty i Marka Krasowskich oraz państwa Złotkowskich otrzymały wyróżnienia. O osiągnięciach gospodarzy „Raju” w latach ubiegłych świadczą liczne dyplomy i puchary wyeksponowane w Domu Działkowca.
      W czasie sobotniego spotkania Teresa Radzikowska - Kierownik Biura Delegatury Zamiejscowej w Siedlcach Okręgu Mazowieckiego PZD wręczyła Weronice Adamczuk i Jadwidze Popowskiej jubileuszowe dyplomy Polskiego Związku Działkowców „za osobiste zaangażowanie w rozwój ogrodów działkowych dla pokoleń oraz współudział w tworzeniu, umacnianiu oraz obronie Związku”. Natomiast Wiesław Tomczuk, Alicja i Waldemar Kwiatkowscy, Marianna Bocian, Andrzej Jakubik, Andrzej Raboszuk, Andrzej Adamczuk otrzymali symboliczne nagrody rzeczowe, przyznane przez Zarząd ROD „Raj” za duży wkład pracy w prace remontowe i porządkowe. Dyplomy za pracę na rzecz ogrodu otrzymali: Janina Bednarczyk, Jan Ruciński, Halina Witan, Czesław Poślada, a dyplomy za wzorowe utrzymanie działki: Edyta i Leszek Mikołajczuk, Aneta i Grzegorz Nowotniakowie, Ewa i Jarosław Puchała, Jadwiga Murawska, Mirosława i Bogdan Waszczuk. Za wspieranie  działkowców  dziękowano   Janowi Miściorakowi i Andrzejowi Sarnie.    
     Po części oficjalnej wystąpiły panie z zespołu „Złote lata”, a potem była trzypokoleniowa integracja przy suto zastawionych stołach i muzyce oraz wspaniała zabawa. Na specjalnej ekspozycji można było podziwiać dary ogrodu. Spotkanie było okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale też do wspomnień i wymiany doświadczeń.
      Z okazji jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego warto dodać, że Polski  Związek Działkowców prowadzi 4667 rodzinnych ogrodów działkowych, w których znajduje się 917 445 działek o łącznej powierzchni 40 862, 9613 ha. Działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, a więc z działek korzysta blisko 4 miliony osób. Każdy ogród to oazą zieleni, miejscem wypoczynku i integracji rodziny, sąsiadów i całej społeczności lokalnej.Więcej zdjęć w fotogalerii
 
J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe