17
2020
2013-08-30

Dolina Bugu nie tylko mlekiem i miodem płynąca - impreza „4 M” w Repkach


 W niedzielę 25 sierpnia na polanie w dawnym parku rodziny Dernałowiczów w Repkach odbył się festyn promocyjno-rekreacyjny „4 M”, czyli mąka, mięso, miód, mleko.

Zorganizowane już po raz trzeci przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wystawców i kupujących. Cenią je również specjaliści od marketingu. W ubiegłym roku „4M” przez czytelników jednego z lokalnych mediów zostało określone jako najlepsza impreza promocyjna w regionie, a w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie film z tej imprezy pokazuje się studentom jako przykład dobrego sposobu promocji lokalnych produktów.
Imprezę uroczyście rozpoczęła gospodarz gminy - wójt Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz. Gości przywitali organizatorzy: Agnieszka Wojtkowska prezes i Teresa Olszewska - wiceprezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu” oraz Bernard Górski – właściciel firmy Młyn Zbożowy „Bracia Górscy”, Katarzyna Cymerska – Zakład Mleczarski „Sokołów” Sp. z o.o., Piotr Kunicki - właściciel „Pasieki Nadbużańskiej”, Kazimierz Świderski z Zakładów Mięsnych Świderscy. Spotkanie tradycyjnie poprowadził Zdzisław Kryński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dziadkowicach.
Stoiska wystawiennicze i gastronomiczne przygotowali organizatorzy i inni lokalni producenci zdrowej żywności, twórcy ludowi i mistrzowie rękodzieła. Pogoda sprzyjała, toteż przybyło bardzo wielu zaproszonych gości i mieszkańców okolicznych gmin.  Próbowano lokalnych specjałów, dokonywano zakupów, wymieniano doświadczenia, politykowano.  W programie festynu były też występy artystyczne, konkursy zręcznościowe z nagrodami i wyróżnienia producentów. Wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół „Katrynka”, prowadzony przez Ludmiłę Dudar przy Ośrodku Edukacji Pozaszkolnej w Wysokiem na Białorusi oraz ZPiT„Małe Podlasie” z Siemiatycz. Folklorystyczne program zaprezentowany przez młodych artystów z Białorusi widzowie nagrodzili dużymi brawami. Podobały się również tańce towarzyskie, narodowe i ludowe w wykonaniu tancerzy z Siemiatycz. 
W dalszej części festynu przedstawiciele Zakładu Mleczarskiego „Sokołów” Sp. z o.o wyróżnili największych dostawców mleka: Zdzisława Kożuchowskiego z Kożuchowa, Wojciecha Dmowskiego z Dmoch, Józefa Skorupkę z Rucian, Grzegorza Kazimierza Krasnodębskiego z Ludwinowa, Tadeusza Krzysztofa Maliszewskiego z Włodek, Wojciecha Rucińskiego z Kożuchowa, Zbigniewa Tomasza Strusa z Ludwinowa, Zofię Krasnodębską z Zawad, Andrzeja Nowotniaka z  Kożuchówka, Witolda Gałeckiego z  Karlusina. Natomiast przedstawiciele ZM Świderscy wręczyli puchary solidnym odbiorcom.
Odważni uczestnicy imprezy, gorąco dopingowani przez widzów, konferansjera bądź odpowiednią muzykę, popisywali się swoimi umiejętnościami w tradycyjnych zmaganiach zręcznościowych. W konkursie „Wyścig w workach” z godnym podziwu poświeceniem o nagrody walczyli najmłodsi. Zwyciężył Krzysztof Floryszczyk, II miejsce zajął Miłosz Żochowski, a III - Kacper Kraska. Wiele emocji wzbudził konkurs „Rzut workiem z mąką”. Bezkonkurencyjny okazał się Piotr Wicenciak - I miejsce (10,7 m), II zdobył Andrzej Chojecki (8,45 m), III – Tomasz Stasiuk (7,8 m). W konkursie „Wyrób masła metodą tradycyjną” I miejsce wywalczyli Marlena i Daniel Bartosiak, II - Aneta Korczak i Ryszard Szałyński, III – Izabela Bartosiak i Jakub Grochocki. W jedzeniu kotleta schabowego na czas najlepszy okazał się Jakub Grochocki, II miejsce zajęła Ewelina Kosowska, III – Sylwester Sawicki. W konkursie „Sprytna Pszczółka” zwyciężył Grzegorz Orzepowski przed Edytą Brocławik i Bożeną Bujno. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów.
Późnym popołudniem i wieczorem coraz liczniejsza i coraz młodsza publiczność oklaskiwała i bawiła się w rytm piosenek wykonywanych przez zespół Hoyraky. Grupa działająca od początku 2011 roku przy GOK w Boćkach tradycyjne ukraińskie piosenki ludowe wzbogaca rytmami rocka oraz reggae i to się na koncertach podoba. W lutym tego roku zespól wystąpił przed czteromilionową widownią programu „Must be the music” i otrzymał od jurorów trzy głosy „na tak” oraz zwyciężył w głosowaniu internautów na najlepszego wykonawcę odcinka. Trochę inny repertuar zaprezentowała Kapela Podlaska z Siemiatycz. Zespół występujący w kraju i zagranicą, między innymi w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, na Litwie, Białorusi i Ukrainie przypadł do gustu również repkowskiej publiczności. Prawdziwą gwiazdą imprezy był zespół Katedra - finaliści „Must Be The Music”. Grupa zrobiła niesamowite wrażenie na jurorach tego programu. Czterej młodzi wykonawcy z Wrocławia wyglądają jak „żywcem wycięci z epoki cudownych lat 70. ubiegłego wieku, a w swojej muzyce stawiają na połączenie „żywiołu i tradycji”. Najbardziej inspirują się klasycznym rockiem, wprowadzają też do swoich utworów elementy hard rocka, elektroniczne dźwięki instrumentów klawiszowych oraz tajemnicze teksty - wszystkie w języku polskim.
Do późna w nocy trwała dyskoteka pod gwiazdami przy muzyce zespołu Format i Rezonans.
Imprezę wsparli Starosta Sokołowski, Wójt Gminy Repki, Bank Gospodarki Żywnościowej o. w Sokołowie Podl., Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podl., Mirosław Angielczyk - właściciel firmy „Dary natury”, Stanisław Ładziak - Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Paprotnia.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe