43
2019
2019-12-03

Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Sterdyni


W gminie Sterdyń wszystkie jednostki OSP złożyły wnioski i otrzymały dofinansowanie. Łączna wartość otrzymanej dotacji to kwota ponad 66 tys. zł. Dofinansowanie pozyskane było za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim w ramach programu 5000+ na wydatki bieżące na zadanie publiczne pn.: „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.

W ramach ww. programu 22 listopada br. w miejscowości Stare Mursy na obiekcie - hal magazynowych zbóż Agro Mursy odbyły się ćwiczenia gminne dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Sterdyń. Obserwatorami ćwiczeń byli: Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Wilk oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego bryg. Sławomir Iwański. Jednostki KSRG tj. OSP Sterdyń oraz OSP Mursy mogły wziąć udział w działaniach ratowniczych, gdzie założeniem był wypadek komunikacyjny, było poszkodowanych 4 osób. Ćwiczenie polegało na wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy uczestnikom założonego zdarzenia. Natomiast pozostałe jednostki wzięły udział w założeniu, gdzie był pożar hali magazynowej, dodatkowo schładzanie butli z gazem. Jednostki budowały linie zasilającą od hydrantu do stanowiska gaśniczego. Założeniem było utrzymanie ciągłego podawania środka gaśniczego przez około 15 min. Wszystkie jednostki wywiązały się z zadań im przydzielonych. W ćwiczeniach udział wziął również patrol Policji na czele z Komendantem Posterunku w Sterdyni st.asp. Sławomirem Skomoruchą. Podsumowanie ćwiczeń odbyło się w remizie OSP Mursy, gdzie zostały przedstawione wnioski z ćwiczeń. Pani Wójt Grażyna Sikorska podziękowała za zaangażowanie podczas ćwiczeń przybyłym jednostkom OSP z terenu Gminy Sterdyń.

W ramach ww. programu 20 listopada br. strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Kiełpińca i Mursów odwiedzili Gminne Przedszkole w Sterdyni, gdzie przybliżyli dzieciom zawód strażaka. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazały dużą aktywność, zaprezentowały dużą wiedzę w zakresie znajomości numerów alarmowych oraz zachowań podczas pożaru czy innego zdarzenia. Oprócz utrwalenia i zdobycia nowych informacji można było pojeździć slalomem na sygnale, przymierzyć strażackie stroje, porozmawiać przez radiostacje i edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zorganizowany był również „strażacki” pokaz mody, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają kompletnie ubrani strażacy nie tylko przy pożarach czy podczas udziału w zawodach sportowo- pożarniczych ale także jak wygląda strój nurka oraz strój chemiczny. Dzieci, które wykonały prace na konkurs plastyczny pt. „Straż Pożarna w oczach dziecka” otrzymały dyplomy i książeczki. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały upominki promujące bezpieczeństwo-maskotki „Miś ratownik” oraz komiksy o bezpieczeństwie - zachowania podczas pożarów i miejscowych zagrożeń, które wręczyła Pani Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska. Komitet Rodzicielski Przedszkola przygotował słodki poczęstunek dla przedszkolaków oraz strażaków.

Ochotnicze Straże Pożarne mogły składać wnioski o dofinansowanie w wysokości 5000 złotych. Dotację tę mogą przeznaczyć chociażby na: 

- promowanie zasad udzielenia pierwszej pomocy;
- organizowanie zajęć sportowych, zwłaszcza tej pozwalającej rozwijać sprawności wykorzystywane  podczas działań ratowniczych;
- organizowanie akcji oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- propagowanie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. 

- To ważne, że dzięki wsparciu z budżetu państwa strażacy-ochotnicy zyskają więcej środków na swoją działalność, która moim zdaniem jest bardzo pożyteczna i potrzebna – powiedział minister Mariusz Kamiński. 

Łącznie w skali kraju do jednostek OSP zostanie rozdysponowanych 71,7 mln złotych.  
Info / Fot. UG Sterdyń


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe