2
2020
2014-05-16

„DOCEŃ SWOJE ŻYCIE” w PG 2


30 kwietnia uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Sokołowie Podlaskim uczestniczyli w różnorodnych zajęciach profilaktycznych zorganizowanych w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki. Przebiegał on pod hasłem „Doceń swoje życie” a jego organizatorami była dyrekcja szkoły, pedagog - Joanna Turos i psycholog szkolny - Ewa Murek - Szotko.

Na podkreślenie zasługuje bogata oferta programu Dnia Profilaktyki obejmująca różne formy zajęć i środki przekazu. Młodzież z klas I- III uczestniczyła w spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi - doświadczonym pedagogiem, profilaktykiem Ewą Frołow oraz z księdzem Robertem Grzybowskim, znanym i cenionym szczególnie przez młodzież duszpasterzem. Myślą przewodnią spotkań było wskazanie na wartość  ludzkiego życia i refleksja nad tym, co decyduje o szczęściu człowieka. Prelegenci podkreślali, jak ważne jest odkrycie prawdy o sobie, o swoich marzeniach i pragnieniach, wyznaczenie konkretnych celów i konsekwentne dążenie do ich realizacji. 
W tematykę dnia wpisał się znakomity film produkcji hiszpańskiej pt. „Czwarte piętro”, który wywarł duże wrażenie na młodzieży. Film przedstawia życie nastoletnich chłopców przebywających w szpitalu onkologicznym, którzy pomimo poważnej choroby  nie poddają się, potrafią  odnaleźć chęć do życia, nadzieję, czerpać radość z wzajemnych koleżeńskich relacji. Młodzież obejrzała również film dokumentalny „Na przekór”, ukazujący życie Katarzyny Rogowiec, znanej biegaczki narciarskiej, zdobywczyni złotych medali paraolimpijskich, kobiety, która pomimo niepełnosprawności jest pełna sił, energii i z wiarą realizuje swoje plany i marzenia. Bohaterowie prezentowanych filmów są – w ocenie młodzieży - przykładem i zachętą do tego, aby bardziej doceniać swoje życie, zdrowie, rodzinę. Spotkania z gośćmi uświadomiły uczniom, że życie bywa walką z przeciwnościami, z bólem, chorobą, z samym sobą. Ważne, by się nie poddać, by stawić czoła wyzwaniom. 
  Wielu wrażeń artystycznych dostarczył młodzieży spektakl profilaktyczny pt. „Tylko cisza może nas uratować” w wykonaniu aktorów Teatru Inaczej, w reżyserii Wiktorii Benedykciuk. Spektakl oparty na plastyce ruchu skłania do refleksji nad własnym życiem, pobudza do zatrzymania się w codziennym pośpiechu nad sobą, bowiem tylko w ciszy możemy poznać swoje emocje, myśli, pragnienia, potrzeby. W problematykę przedstawienia wprowadził koordynator programu PAT Sławomir Tomaszewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, 
Zarówno spotkania z gośćmi, filmy, jak i spektakl profilaktyczny spotkały się z dużym uznaniem młodzieży. Podsumowując Dzień Profilaktyki, dyrektor szkoły Jerzy Ostromecki podziękował gościom i organizatorom za wartościowe spotkania z młodzieżą oraz wyraził nadzieję, że refleksje wyniesione z tego dnia wpłyną na właściwe decyzje i wybory życiowe uczniów.

J.O. 


 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe