42
2019
2015-05-26

Dla dobra naszych milusińskich


Już od ponad 50 lat Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim kształci i formuje najmłodszych mieszkańców naszego miasta, przygotowując ich do dalszej nauki i funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie w duchu wartości chrześcijańskich. W roku ważnych jubileuszy – 200-lecia urodzin św. Jana Bosko, założyciela zgromadzenia salezjanów i salezjanek, 90-lecia pracy salezjanów i 85-lecia salezjanek w Sokołowie Podlaskim placówce nadano imię św. Marii Dominiki Mazzarello. 

Uroczystość odbyła się w sobotę 16 maja i zgromadziła społeczność przedszkola, jego absolwentów i sympatyków. Obecna też była s. Lidia Strzelczyk, Inspektorka Córek Maryi Wspomożycielki w Polsce, burmistrz miasta Bogusław Karakula i inni ważni goście, którzy razem chcieli razem przeżywać ten dzień. O godz. 12.00 w Parafii p.w. św. Jana Bosko ks. proboszcz Stanisław Stachal odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich, którzy współtworzą to salezjańskie dzieło, „aby potrafili naśladować św. Marię Dominikę Mazzarello w codziennym życiu i wiernie wprowadzali jej program wychowawczy, przepełniając radosną miłością otoczenie”. W homilii ks., proboszcz podkreślił, że dzieci są największym skarbem i przyszłością Kościoła, Ojczyzny i świata, a przede wszystkim skarbem dla swoich rodziców. Życzył, aby czerpały jak najwięcej z fundamentu, jakim jest przedszkole. Podkreślić należy aktywny udział rodziców w liturgii.
Dalsza część uroczystości, już na terenie przedszkola przy ul. Kosowskiej, miała również bardzo podniosły, a jednocześnie radosny charakter. S. Lidia Strzelczyk odczytała Akt Nadania Imienia. Odpowiednia muzyka, kolorowe baloniki szybujące w niebo, oklaski i podziękowania wyrażały radość z otrzymania imienia przez przedszkole. Nie zabrakło wspomnień absolwentów przedszkola sprzed 30 a nawet 50 lat, uroczystych przemówień, podziękowań, gratulacji i życzeń. Burmistrz podkreślił, że placówka znakomicie uzupełnia edukacyjną ofertę miasta. Odsłonięto logo przedszkola, pięknie wykonane z naturalnych surowców przez babcię wychowanków placówki. Część oficjalną zakończył program artystyczny z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Zebrani z podziwem oglądali popisy dzieci, które przy pomocy symboli, muzyki, tańca przekazywały „symfonię” życia swojej patronki. Szczególnie wzruszający był „taniec izraelski”, w którym dzieci wystąpiły razem ze swoimi mamami oraz symboliczna scena pieczenia kołacza i dzielenia się nim ze zgromadzonymi. Oprawa całej uroczystości była bardzo pomysłowa, przygotowana z sercem i wielkim zaangażowaniem przez siostry, świeckich pracowników przedszkola i rodziców. 
 
Przez kolejne kilka godzin trwał festyn rodziny, czyli wspólne świętowanie tego ważnego wydarzenia. Była okazja do spotkań, rozmów, planowania nowych inicjatyw i różnorodnej zabawy i rozrywki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy i pokazy w tym brzuchomówcy, jazda na kucykach, ścieżka zmysłów przygotowana przez zaprzyjaźnionych leśników z Nadleśnictwa Sokołów, loteria, koło fortuny, tajemnicza dziupla i inne atrakcje. Zadbano również o poczęstunek dla licznych uczestników wspólnej zabawy.  
 
Wspaniała atmosfera i piękna majowa pogoda sprawiały, że żal było opuszczać to wyjątkowe miejsce. Dało się zauważyć, ze rodzice, którzy kiedyś uczęszczali do przedszkola s. salezjanek teraz sami zapisują tutaj swoje dzieci i angażują się w różne inicjatywy, co jest najlepszą rekomendacja dla tej placówki. Warto dodać, że kadrę przedszkola tworzą również osoby świeckie, a wszyscy, jak powiedziała s. dyrektor Anna Pytka są otwarci na pracę systemem prewencyjnym księdza Bosko, oddani misji przedszkola i bardzo indywidualnie podchodzą do dziecka, bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój intelektualny i duchowy.  
 
J.O.

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

To sieroty przygotowywane na aktyw Watykanu. Straszne, ale prawdziwe.

koko
2015-05-31 20:22:29

Współczuje tym maluchom. Od maleńkiego piorą im malutki mózgi. Co za rodzice.

Ewa
2015-05-30 13:33:14
Strona 1/1


Dane kontaktowe