43
2019
2019-04-09

Dla bezdomnych psów i kotów


15 marca 2019 r. Rada Miejska w Sokołowie Podlaskim przyjęła „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt”. Nowy program zakłada więcej funduszy niż w roku poprzednim.

Na zadania związane z odławianiem bezpańskich zwierząt i opieką nad psami przebywającymi w miejskim schronisku miasto przeznaczy 32 tys. zł. Z tego 10 tys. zł zostanie przeznaczone na dokarmianie zwierząt w schronisku miejskim, na prace bieżące związane z utrzymaniem schroniska oraz na dokarmianie wolno żyjących kotów. 20 tys. zł zostanie przeznaczonych na opiekę weterynaryjną, sterylizację i kastrację bezdomnych zwierząt (w ubiegłym roku kwota ta wynosiła 15 tys. zł).

Celem programu są: zapewnienie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta, zapobieganie zachorowaniom na wściekliznę i innym chorobom odzwierzęcym, zmniejszenie populacji zwierząt bezdomnych poprzez ich sterylizację i kastrację, edukacja mieszkańców miasta na temat konieczności humanitarnego traktowania zwierząt.

Miejskie schronisko dla zwierząt w Sokołowie Podlaskim funkcjonuje od ok. 16 lat niezmiennie przy ul. Kosowskiej 75. To miejsce, do którego kierowane są psy bezdomne, zagubione lub odebrane właścicielom w ramach interwencji związanej ze znęcaniem się nad nimi. Zwierzęta przekazywane do schroniska są poddawane zabiegom weterynaryjnym tj. sterylizacji, kastracji, szczepieniom ochronnym i ewentualnemu oznakowaniu (np. chip).

Zwierzęta przebywające w schronisku mogą zostać nieodpłatnie przekazane nowemu właścicielowi do tzw. adopcji pod warunkiem, że osoba adoptująca przyjmie na siebie obowiązek utrzymania i opieki nad psem. Kandydat na opiekuna w ramach adopcji musi podpisać kartę adopcyjną.

Mieszkańcy coraz częściej pytają o wybieg dla psów. Temat ten często porusza na sesjach Rady Miasta radny Michał Lipiński. Jak informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Jarosław Tokarski, budowa wybiegu jest planowana na ten rok, a pieniądze na ten cel zbierają wolontariusze. W samym schronisku na bieżąco powstają nowe kojce i docieplane są budy.

- W funkcjonowaniu schroniska bardzo pomagają wolontariusze. Wiele spraw związanych z dożywianiem zwierząt czy pozyskiwaniem nowych kojców załatwiają właśnie oni. Ich aktywność to ogromna pomoc. Organizują cykliczne akcje pomocowe, zbiórki funduszy i karmy. Coraz częściej takie inicjatywy wychodzą od mieszkańców. Dobry przykład dają nowożeńcy, którzy zamiast kwiatów, proszą gości weselnych o karmę dla zwierząt – mówi burmistrz Bogusław Karakula.

Podczas sesji radny Lipiński pytał, gdzie zgłaszać sytuacje potrącenia zwierzęcia na jezdni. Naczelnik Jarosław Tokarski odpowiedział, że takie przypadki należy zgłaszać na policję lub bezpośrednio do Urzędu Miasta. Miasto Sokołów Podlaski ma podpisaną umowę z firmą zajmującą się utylizacją padłych zwierząt. Po otrzymaniu tego typu zgłoszenia, firma ma dwie godziny na uprzątnięcie zwierzęcia.

W sprawie bezdomnych zwierząt głos zabrała także radna Krystyna Matysiak, która zwróciła uwagę na potrzebę dokarmiania wolno żyjących kotów. Prosiła o pomoc dla tzw. karmicieli i apelowała o poszanowanie miejsca bytowania zwierząt.

Wszyscy, którzy chcą dokarmiać wolno żyjące koty, mogą zgłaszać się po karmę do Urzędu Miasta. Osoby takie zostaną wpisane do rejestru "społecznych opiekunów kotów wolno żyjących".

Warto również wiedzieć, że Miasto Sokołów Podlaski dofinansowuje zabiegi sterylizacji lub kastracji zwierząt w wysokości 50% kosztów zabiegu. Osoba chcąca wykonać tego typu zabieg u zaadoptowanego przez siebie psa lub wolno żyjącego kota powinna złożyć stosowne podanie w Urzędzie Miasta. Po rozpatrzeniu podania zwierzę zostanie skierowane przez pracownika Urzędu do przeprowadzenia zabiegu.

Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. Schronisko dla Psów w Sokołowie Podlaskim - Wolontariat / FB

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe