25
2019
2013-06-11

DKF


27 czerwca o godz. 17:00 (sala widowiskowa SOK) odbędzie się wyjątkowe spotkanie DKFu "Zbyszek", na którym przedstawimy film KOCHAM KINO.

Jest to hołd złożony magii kina. Film, powstał na 60. urodziny Festiwalu w Cannes w 2007r. i składa się z 33 etiud słynnych światowych reżyserów, m.in.
David Lynch, Joel Coen, Roman Polański, Lars von Trier, David Cronenberg, Jean-Pierre Dardenn. Motywem łączącym je wszystkie jest nieśmiertelny temat kina. W odniesieniu do tak różnorodnej mieszanki stylów, talentów i upodobań trafniejszy wydaje się amerykański tytuł filmu - "To Each His Own Cinema", czyli "Każdy ma swoje kino". Większość etiud można potraktować jak pigułki, w których została zawarta esencja twórczości każdego z reżyserów.

"Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto szuka w kinie nie tylko rozrywki, ale również sztuki, znajdzie tutaj przynajmniej jednego ze swoich ulubieńców. W tej wielokulturowej mieszance cenieni autorzy składają hołd kinu, a każdy z nich robi to w swoisty dla siebie sposób. Skromny budżet miał zmusić reżyserów nie tylko do bycia szczególnie kreatywnymi, nieprzewidywalnymi, zabawnymi, czułymi, cynicznymi, kontemplacyjnymi, poruszającymi lub prowokującymi, ale również do bycia bardziej przystępnymi i śmiałymi" – mówił o filmie Gilles Jacob, pomysłodawca filmu,szef Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Gościem specjalnym będzie Pan
Janusz Wróblewski - ceniony krytyk i dziennikarz filmowy, stały bywalec i juror światowych festiwali filmowych, Janusz Wróblewski jest dziennikarzem filmowym. Pracował jako krytyk filmowy m.in. dla "Życia Warszawy", "Życia", „Machiny”. Współpracował także z miesięcznikiem "Kino". Jest sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI, autorem scenariuszy filmowych, a także książek "Magia kina" oraz wydanej w maju 2013 - "Reżyserzy". Był wieloletnim rzecznikiem prasowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obecnie jest członkiem redakcji tygodnika "Polityka".

Pan Wróblewskim oprócz wprowadzenia do filmu opowie nam także o swojej najnowszej książce.
"Reżyserzy" to 30 wywiadów autora z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina.Książka jest podzielona na siedem części. Wróblewski grupuje reżyserów zgodnie z ich wizją kina, a więc mamy Prowokatorów (Cronenberg, Greenaway, Haneke, Trier, Żuławski), Galerników wyobraźni (Gilliam, Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), Ukąszonych przez Hollywood (Cimino, Konczałowski, Polański, Scorsese) Wędrowców i tułaczy (Herzog, Ivory, Carriere, Wenders), Prześmiewców (Allen, Alyman, Forman, Leigh), Tych, którzy mają płomień w sercu (Kieślowski, Loach, Moretti, Zanussi) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu „Po Shoah” (Benigni, Falk, Holland, Lanzmann).

Książkę będzie można kupić po specjalnej promocyjnej cenie oraz zdobyć autograf autora.

Wstęp: 12 zł/ 10 zł . dla uczniów

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe