29
2022
2022-12-05

Diputado znaczy zastępca


W dniach 18-19 listopada w Sokołowskim Domu Harcerza odbył się Kurs Młodej Kadry „Diputado”, w którym uczestniczyło czterdzieścioro przedstawicieli następujących drużyn: 13 SDH Cichociemni, 14 DH Sokoły, 33 SDH Avanti, 44 SDW Horyzont, 45 DH Cienie, 82 DH Bastion, 87 WDH Promienie, 91 SDH Tanijas oraz 13 DH Stoczek z Hufca ZHP Dolina Liwca w Węgrowie.

Komendantem kursu była phm. Katarzyna Nawacka, a jej zastępcą pwd. Mateusz Pasik. Warsztaty w zespołach prowadziła wykwalifikowana kadra: hm. Barbara Żaboklicka, hm. Anna Chmiel, hm. Grzegorz Nowotniak, phm. Aneta Nowotniak, phm. Marzena Pasik, phm. Katarzyna Nawacka, pwd. Michał Wierzbicki, pwd. Wioleta Dębiec, pwd. Mateusz Pasik oraz dh. Jakub Mrozowski.

Jak nas poinformował Michał Wierzbicki z Komendy Hufca, celem przedsięwzięcia było wykształcenie przyszłych zastępowych i przybocznych harcerskich oraz zuchowych. Kursanci zdobyli szereg umiejętności przydatnych w pracy drużyny i gromady. Zapoznali się z zasadami metodyki różnych grup wiekowych oraz nowego SIM, nauczyli się planować pracę zastępu i jak napisać konspekt dobrej zbiórki. Wiedzą już, jak rozpisać prawidłowo próby na stopnie oraz gdzie szukać pomysłów na zbiórki i jak je uczynić atrakcyjnymi. Zapoznali się z systemem ewidencji ZHP i podziałem składek członkowskich. Utrwalili wiedzę z zakresu struktury i historii ZHP, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznali się z zagadnieniem „wizerunek harcerza w ZHP”. Nie mogło zabraknąć warsztatów z obrzędowości ogniska oraz regulaminowej musztry ZHP.

Podsumowaniem kursu było oczywiście świeczowisko, podczas którego Komendant Hufca ZHP Sokołów Podlaski phm. Sławomir Pasik wręczył wszystkim zasłużone patenty. Gratulując mówił, że są diputado – zastępcami (tłumacząc z hiszpańskiego), Młodą Kadrą, w którą mocno wierzy, i która to poprowadzi swoje zastępy na szczyt ideałów.

Podczas tych dwóch intensywnych i kreatywnych dni nie zabrakło czasu na wspólny harcerski śpiew, zabawę i śmiech, który rozlegał się w całym Domu Harcerza. Komenda Hufca ZHP gratuluje uczestnikom kursu nowych funkcji i do zobaczenia na harcerskich szlakach!

Hufcowy Kurs Młodej Kadry był współfinansowany ze środków Rządowego Programu Wsparcia i Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 – ROHiS.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe