17
2020
2014-04-12

Diecezja drohiczyńska ma nowego biskupa


W sobotę 29 marca papież Franciszek mianował biskupa Tadeusza Pikusa biskupem drohiczyńskim na miejsce odchodzącego na emeryturę biskupa Antoniego Dydycza.

Nowy ordynariusz naszej diecezji urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu k/Moniek w woj. podlaskim. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne  w Warszawie. Święcenia biskupie przyjął w 1999 roku. Jest wykładowcą teologii fundamentalnej, religiologii i teologii ekumenicznej. Studiował w Hiszpanii na Uniwersytecie Nawarra w Pampelonie. Pracował w Moskwie, gdzie w 1991 r. założył College Teologii Katolickiej św. Tomasza z Akwinu. Wykładał w Moskwie, Grodnie, Wilnie, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, w Akademii Teologii Katolickiej, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
14 kwietnia 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Autor kilkunastu książek, wielu artykułów oraz opracowań naukowych. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej oraz wikariuszem generalnym. Obecnie pełni obowiązki Przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

JO

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A lubi dzieci

zly
2014-05-07 20:58:36
Strona 1/1


Dane kontaktowe