22
2019
2017-09-07

Czytanie Narodowe w Kosowie Lackim


2 września, tak jak w całym kraju, w Miejsko-Gminnym Ośrodku kultury w Kosowie Lackim odbyła się kolejna edycja akcji Narodowego Czytania. Organizatorami byli Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz MGOK.

W tym roku, głosami czytelników, wybrane zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do organizatorów i uczestników spotkań, pisał: „Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.
Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”.

Na kosowskiej scenie ów arcydramat interpretowali uczniowie szkoły podstawowej przygotowani przez panie Elżbietę Witkowską, Małgorzatę Łach i Katarzynę Kurowicką. Pokolenie starsze reprezentowała pani Małgorzata Łach, która przeczytała wprowadzenie do utworu oraz dr Joanna Omieciuch, która wraz z córką Marianną przeczytały jedną ze scen.

Nad całością spotkania czuwała pani Małgorzata Adamczyk, kierownik MGBP, która przywitała zebranych gości i uczestników, przedstawiła treściwe informacje o Stanisławie Wyspiański i jego dziele a także odczytała przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy.

Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych. Były one reprezentowane przez panią Longinę Oleszczuk – członek zarządu powiatu sokołowskiego, Daniela Prokopczuk sekretarz Miasta i Gminy Kosów Lacki oraz Ewa Arciechowska – radna gminy Kosów Lacki.
 
  
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe