17
2020
2018-10-17

Czytali i śpiewali najmłodszym


W piątek 28 września w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim już po raz drugi odbył się Dzień Głośnego Czytania. Zaproszeni goście z ogromnym zaangażowaniem przeczytali dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku.

29 września 1882 roku urodziła się polska poetka i pisarka Janina Porazińska. Dała się poznać jako człowiek wielkiego serca, ogromna przyjaciółka dzieci i młodzieży. Przez lata pisała baśnie i opowiadania dla najmłodszych.

W 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki został ustanowiony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jako datę tego wyjątkowego święta wybrano dzień urodzin Janiny Porazińskiej. To właśnie 29 września w wielu polskich szkołach i przedszkolach odbywają się wyjątkowe lekcje, podczas których dorośli czytają na głos dzieciom. Taka forma czytania stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Dzień głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 4 to wyjątkowe wydarzenie. W tym roku rozpoczęło się częścią artystyczną i przedstawieniem. Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali historię o pomieszanych bajkach. Na skutek magicznego zrządzenia losu w jednej bajce spotkali się: Czerwony Kapturek, wilk, Jaś i Małgosia, Baba Jaga, królewicz wróżki oraz krasnoludki. Przygotowaniem wspaniałego widowiska zajęły się wychowawczynie klas trzecich: Ewa Sękal, Małgorzata Błońska i Elżbieta Wilk.

Po zakończonym przedstawieniu głos zabrali zaproszeni goście, którzy przeczytali dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku. W tym roku w rolę czytających wcielili się: Wiceburmistrz Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski, Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej bryg. Sławomir Lipka, sierż. sztab. Dominika Rozbicka z Komendy Powiatowej Policji, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Hanna lecyk, pracownik tejże biblioteki Bogumiła Korbuszewska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej Renata Jaroszewska, pielęgniarka szkolna Dorota Stępniewska, przedstawicielka rodziców i mama uczennicy z klasy 3a Katarzyna Fietczak-Bujalska oraz dyrektor szkoły Grażyna Skonieczna.

Zaproszeni goście nie tylko czytali lekturę, ale także zaśpiewali. Piosenkę babci Czerwonego Kapturka od śpiewała dyrektor MBP Hanna Lecyk, a piosenkę kończącą opowieść zaśpiewały Bogumiła Korbuszewska i dyrektor Grażyna Skonieczna.

Dla wszystkich małych słuchaczy Dzień Głośnego Czytania był miłą odskocznią od nauki i obowiązków szkolnych. Uczniowie mogli wysłuchać czytanej bajki, przenieść się w świat marzeń i wyobraźni.


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe