17
2020
2019-03-21

Czy w Sokołowie powstanie zbiornik retencyjny?


Powstaje koncepcja budowy zbiornika retencyjnego na rzece Cetynia. W poniedziałek 18 marca Burmistrz Bogusław Karakula spotkał się z projektantami koncepcji. Spotkanie było konsekwencją zapowiedzi budowy zbiornika, podanej do publicznej wiadomości w październiku 2018 r. przez Wody Polskie.

O pomyśle budowy zbiornika, już na konferencji prasowej, która odbyła się 16 października przy sokołowskim Bulwarze, mówiła Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie – Agnieszka Szymula i Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Sokołowie Podlaskim – Zbigniew Bocian. O planach budowy zbiornika mówili podczas oficjalnej konferencji z udziałem burmistrza Bogusława Karakuli, Wicemarszałek Senatu Marii Koc i Senatora Waldemara Kraski.

Zapowiedziano wówczas, że do budowy zbiornika ma zostać wykorzystane naturalne zagłębienie terenu położone blisko źródeł Cetyni. Zalew miałby powstać w naturalnym zagłębieniu między ulicami Repkowską a Siedlecką.

Przedstawiciele Wód Polskich podkreślali, że budowa zbiornika będzie elementem regulacji systemu wodnego w mieście. Przez Sokołów przepływają dwie rzeki, które w dużej mierze są już uregulowane – Kościółek i Cetynia. Mamy też dwa stawy – staw Mazura i staw w parku Ogińskiego.

Zalew pełniłby funkcję rekreacyjną, byłby też zbiornikiem wody.

Władze miasta przystępują do przygotowań. W poniedziałek, po spotkaniu w Urzędzie Miasta, projektanci pojechali na miejsce, w którym ma powstać zbiornik i wstępnie ocenili je pozytywnie.

Zanim powstanie projekt, należy przeprowadzić specjalistyczne badania. Pozwolą one stwierdzić, czy w tym miejscu jest szansa na istnienie zbiornika. W tym celu planowane są odwierty. Ich wyniki pokażą, czy po przeprowadzeniu prac budowlanych w tym właśnie miejscu, woda napłynie do niecki zalewu. Wyniki badań, które rozpoczną się niebawem pokażą, czy w okolicy jest wystarczająco dużo wód, tzw. powierzchniowych: wód gruntowych i z cieku wodnego oraz podziemnych, które w naturalny sposób będą mogły zasilić zbiornik.

Jeśli wyniki będą pozytywne, zaczną się dalsze przygotowania, w tym rozpoczęcie prac nad projektem.

Info / Fot. UM Sokołów Podlaski 

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Jeśli będzie to zbiornik dla samej wody, to szkoda kasy. Natomiast, jeśli będzie to inwestycja przemyślana z pełnym zapleczem gastronomiczno-hotelowo-rekreacyjnym, nawet z małym ośrodkiem domków kempingowych to ma sens i będzie latami służyła ludziom. Po sprzedaży/bezmyślnej/ośrodka w Gródku, sokołowianie nie mają żadnego obiektu do weekendowych wypoczynków. A było tak fajnie, i komu to przeszkadzało?.

popo
2019-03-25 13:17:01

Ty się Bogdan zainteresuj CPS. Co tam te miernoty wyczyniają, jak kasą "dzielą", co za ile chodzi. Coraz głośniej mówi się w mieście o- many many many.

ja
2019-03-24 18:59:19

Dla wszystkich, którzy po pracy/szkole siedzą tylko przed tv dla rekreacji to oczywiście nie jest potrzebna taka inwestycja. Ale dla osób aktywnych, matek z dziećmi nie mam miejsca na spacery. Bulwary można przejść w kilka minut i koniec bezpiecznego miejsca aby dzieci mogły pospacerować. Węgrów, Siedlce, Siemiatycze, Łosice mają zalewy w mieście. Wielokrotnie mieszkańcy Sokołowa jeżdżą do tych miast nad zalewy i tam wydają pieniądze. A zbiornik w Niecieczy jest dalko i nie służy mieszkańcom miasta na co dzień. Dodam jeszcze, że nie ma nawet kawiarni z prawdziwego zdarzenia aby w chłodne dni móc wyjść z domu.


2019-03-24 18:15:50

Popieram! Patrz zbiornik na rzece Tocznej w Łosicach.

Ryszard
2019-03-22 11:38:58

Chodniki by lepiej porobili i przyzwoite przejścia dla pieszych ze światłami, a nie zbiornik dla komarów

Pucio
2019-03-21 18:00:27

A co ten w Niecieczy/Niewiadomej już nie dobry? Jeszcze go nie zagospodarowali a już nowy chcą robić? jakiś chory pomysł. Może Mazury chcą tu nam zrobić?

Wieśniak
2019-03-21 17:58:12

Nie mają na co pieniędzy wydawać. Sokołów zbiornika nie potrzebuję, nie grozi mu wylanie rzeczek. Wystarczy popatrzeć na zalew w niewiadomie- studnia bez dna


2019-03-21 12:12:44
Strona 1/1


Dane kontaktowe