6
2020
2018-03-27

Czarny Piątek w Sokołowie


23 marca w wielu miastach w Polsce odbyły się strajki kobiet, które wyszły na ulice, aby protestować przeciwko zaostrzeniu prawa do przerwania ciąży. Po raz pierwszy tego typu protest odbył się w Sokołowie.

W piątek o godzinie 16.00 na placu przed budynkiem Sokołowskiego Ośrodka Kultury miał po raz pierwszy odbyć się „czarny protest”. Tuż przed planowaną godziną w okolicach budynku SOK zbierały się kobiety, które chciały uczestniczyć w tym wydarzeniu. W manifestacji, która rozpoczęła się z półgodzinnym poślizgiem, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Prowadziła ją organizatorka, lekarka Monika Landzberg. Obecni na wydarzeniu kobiety i mężczyźni mówili o karygodnym traktowaniu kobiet przez obecną władze. Zgodnie twierdzili, że kobiety powinny mieć wybór i prawo decydowania o swojej ciąży. Według nich zabieg aborcji powinien być dozwolony w przypadku zagrożenia życia matki czy dziecka, nieuleczalnej choroby zdiagnozowanej u płodu, jego poważnych wad genetycznych oraz sytuacji, gdy ciąża jest następstwem gwałtu.

Na manifestacji nie zabrakło osób przeciwnych zabiegowi przerywania ciąży. Stali obok protestujących, trzymając w rękach zdjęcia płodów po zabiegu aborcji. Podczas protestu do zgromadzonych podeszło kilka kobiet, które w ciszy zaczęły odmawiać różaniec.

W tym samym czasie, kilka metrów dalej, odbywał się plenerowy koncert pasyjny Chóru Kameralnego KOE działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

- Decyzja o zorganizowaniu koncertu, z tego co wiem, zapadła wczoraj. Zrobiono to specjalnie, żeby zagłuszyć nas i nasze hasła, ale my się nie poddamy – mówiła jedna z protestujących kobiet.

Czarny protest w Sokołowie Podlaskim trwał godzinę. Obyło się bez głośnego skandowania haseł, a skupiono się raczej na żywej dyskusji. Pomimo dużej obawy o konfrontację organizatorów koncertu i osób protestujących, nie doszło do zakłóceń żadnego z tych dwóch wydarzeń.
 Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [9]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Zaglądaj na stronę "I co z tym Sokołowem" na Facebooku. Tam były informacje o tym wydarzeniu i zapewne będą o kolejnych.

@Franek
2018-04-04 16:02:18

Oszołomem według proaborcjonistów jest ten, który twierdzi, że człowiek w stanie prenatalnym jest człowiekiem. Dobre sobie. Pewnie ci "humaniści" ze zdjęcia protestują przeciwko wycięciu drzewa czy też trzymaniu psa na łańcuchu. Ten, który utopił ślepe szczeniaki jest dla nich zbrodniarzem. Jednocześnie aborcja jest dla nich spoko. Taka logika. To nie jest kwestia religijna. To kwestia filozofii człowieka, etyki i logiki. P.S. Zaznaczam, że uważam trzymanie psa na łańcuchu i topienie szczeniaków za godne potępienia.

biały
2018-04-03 21:07:45

Widać z oczami też masz problem. Bo widać że nie było kilkudziesięciu osób. Chyba że siebie i innych liczyłeś po 3 razy

do bebek
2018-04-03 14:30:25

Kobieta (dająca życie)i jednocześnie lekarz (ratująca życie, występuje za zabijaniem, czyli za pozbawianiem życia). Mam więc pytanie, Czy to działo się Sokołowie Podlaskim, czy może w tajdze Syberyjskie, a może na księżycu?

Bez zrozumienia.
2018-03-30 17:10:59

Następnym razem proszę organizatorów o szerszą informację, z żoną mieliśmy się wybrać do W-wy ale trochę za bardzo uciążliwe, chętnie byśmy wzięli udział w sokołowie ale nic a nic nie było informacji

Franek
2018-03-29 19:26:11

Tak, masz rację, tam tak naprawdę nikogo nie było. Cały ten tekst powyżej, to jest nadużycie.

bebek@Widz
2018-03-28 23:39:49

Niestety w Sokołowie i okolicach dominują nawiedzone oszołomy.

Elżbieta
2018-03-28 14:04:25

Panie Widz, nadużyciem jest liczenie frekwencji na podstawie zdjęcia, byłem a na zdjęciu mnie nie ma. A Ci co byli z białego marszu też byli na czarno!

Marian
2018-03-28 11:00:54

W proteście wzięło udział kilkanaście osób. Na zdjęciu widać 20 z czego 3 czy 4 są z białego marszu. Pisanie że było kilkadziesiąt osób to nadużycie.

Widz
2018-03-27 18:14:34
Strona 1/1


Dane kontaktowe