43
2019
2015-07-11

Czarna rozpacz!


Za karton dobrego soku z czarnej porzeczki płacimy w sklepach nawet 5 złotych. Tymczasem plantatorzy za kilogram owców dostają w skupie zaledwie 35 groszy (albo i mniej). To niewątpliwie czarna rozpacz!

- Ten biznes kompletnie się nie opłaca - mówi jeden z plantatorów. - Kilka lat temu wszystkie oszczędności wydałem na porzeczki. Myślałem, że się uda, wtedy cena była kilkukrotnie wyższa. Teraz natomiast tonę w długach. Co robić? - pyta bezradnie.
 
- Od września dzieci idą do szkoły. Nie mamy nawet pieniędzy na książki, nie mówiąc już o innych wydatkach. Do kogo mamy kierować pretensje. Do ministra? 
 
Plantatorzy nagminnie  wysyłają listy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Żadnej odpowiedzi nie otrzymują. Powoli zaczynają już tracić nadzieję na lepsze jutro.
 
Jeszcze 2 lata temu za kilogram owoców otrzymywali 1,5 zł. Nagle cena zaczęła spadać. Gdy spadła do złotówki, myśleli, że gorzej nie będzie. Niestety, mylili się. Cena zaraz spadła do 90-ciu groszy, potem 80-ciu, 70-ciu, 50-ciu, obecnie jest ona niższa niż 40 groszy.
 
W zeszłym roku plantatorzy blokowali drogę krajową nr 19 w powiecie łosickim. W tym roku również zamierzają protestować. Pierwsze kroki już poczynili. W minioną sobotę blokowali oni dojazd do jednej z największych chłodni w Europie, znajdującej się w Morszkowie. 

KW
fot. www.wikipedia.org

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Tak jest. Narobić bimbru z porzeczek i PSL-owi kazać wypić oczywiście takiego wstrętnego i nie za darmo tak, aby straty pokryć.

robol
2015-07-13 13:58:15

Teraz są takie czasy, że jesteśmy niewolnikami nie rolnikami, a to wszystko przez masową produkcje, kiedyś każdy miał wszystkiego po trochu i jak na jednym ktoś go oszukał to na drugim zarobił i jakoś to było. A teraz to zasadz chłopie ze 20ha porzeczki, jeszcze lepiej zrzesz się w grupę producecką i mają cię w garści jakie warunki ci postawią takie musisz przyjąć i strajki tu nic nie dadzą. To rząd nas sprzedał zachodowi i żadne dotacje i dopłaty nie pokrywają naszych strat. Teraz trzeba przy wyborach wyciągnąć wnioski, iść zagłosować i to zmienić.

kiedyś było lepiej
2015-07-12 18:46:12
Strona 1/1


Dane kontaktowe