17
2020
2020-01-08

"Cuda, cuda ogłaszają!"


Pod takim hasłem 6 stycznia 2020 r. ulicami Sokołowa Podlaskiego po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. Trzy barwne korowody wyruszyły spod Konkatedry i dotarły aż do Betlejem, znajdującego się przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, gdzie wszyscy wierni mogli oddać hołd Świętej Rodzinie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w sokołowskiej konkatedrze, a następnie około godz. 10:30 na placu przed dzwonnicą ks. proboszcz Andrzej Krupa pobłogosławił uczestnikom Orszaku. Dyrektor SOK Marcin Celiński odczytał list od bp. Piotra Sawczuka i zaprosił do obejrzenia pierwszej przygotowanej przez sokołowską młodzież scenki - odczytanie edyktu Cesarza Augusta.

Następnie Trzej Mędrcy ze Wschodu w towarzystwie wiernych rozpoczęli swoją wędrówkę ku Betlejem. Tegoroczna trasa Orszaku prowadziła ulicami: Kilińskiego, Magistracką, Sadową i Wolności, a finał odbył się na scenie pod Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Wierni szli za gwiazdą betlejemską i pasterzami, w których rolę wcielili się członkowie ZPiT "Sokołowianie" w barwnych strojach ludowych.

Jako pierwszy swoją wędrówkę rozpoczął niebieski orszak z Królem Afrykańskim Baltazarem na czele. Tworzyli go parafianie sokołowskiej konkatedry. Następnie do Betlejem skierował się orszak czerwony tworzony przez wiernych Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Prowadził go Europejski Król Kacper, za którym podążali dworzanie, czyli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz legioniści rzymscy, w których rolę wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Jako ostatni w daleką podróż wybrał się Król Azjatycki Melchior, prowadzony przez imponującego barwnego smoka. Za nim podążał orszak zielony tworzony przez parafian z Kościoła św. Jana Bosco.

Wszyscy uczestnicy otrzymali korony w kolorach odpowiednich dla danego orszaku oraz chorągiewki i śpiewniki z kolędami. Cieszy szczególnie obecność najmłodszych sokołowian, którzy dzięki staraniom i zaangażowaniu rodziców, przebrali się w piękne stroje królów, rycerzy, dam dworu, pasterzy i aniołków. Wszystkim dopisywał humor, a piękne kolędy i przyśpiewki słychać było w całym mieście.

Na trasie przemarszu przygotowano zabawne scenki, a w rolę aktorów wcielili się uczniowie sokołowskich szkół i przedszkoli: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wierni mogli zagościć m.in. na dworze Króla Heroda, obejrzeć walkę aniołów z diabłami, a także przejść obok Karczmy, której bywalcy sprytnie kusili i zapraszali na gorącą strawę i napitki. Na skrzyżowaniu ulic Sadowej i Wolności znajdowała się Brama do Nieba. Tam członkowie Oratorium i Zespołu Szkół Salezjańskich witali przybyłych gości, a maluchy ze Żłobka i Przedszkoli Miejskich oraz Przedszkola Sióstr Salezjanek odśpiewały piękne kolędy i pastorałki.

Ostatnim przystankiem było Betlejem znajdujące się na scenie przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Trzej Królowie oddali hołd Świętej Rodzinie i złożyli dary Dzieciątku. W tym roku w rolę Maryi i Józefa wcieliło się młode sokołowskie małżeństwo – Małgorzata i Wojciech Baranowie, a postać małego Jezusa odegrał grzecznie śpiący w żłóbku ich synek Dawid.

Następnie na koncert kolęd zaprosił Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim, pod batutą dyrektor Anety Mroczek. Życzenia noworoczne dla wszystkich mieszkańców Sokołowa Podlaskiego złożył Burmistrz Bogusław Karakula, a dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich ks. Dariusz Matuszyński poprowadził modlitwę Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa na Nowy Rok.

Jak co roku za organizację wydarzenia odpowiadały dwie nauczycielki sokołowskich szkół: Agata Celińska i Małgorzata Wyszomierska, wspierane przez społeczność Zespołu Szkół Salezjańskich "Lux Sapientiae”, pracowników Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Warto podkreślić, że uroczystość nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania Fundacji "Orszak Trzech Króli".

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i sponsorom Orszaku. Szczególne podziękowania należą się sokołowskim policjantom, strażakom i sanitariuszom, którzy dbali o bezpieczeństwo wiernych, a także uczniom i członkom Caritas, częstujących wszystkich gorącą herbatą, słodkościami i tradycyjnym bigosem. Dzięki uprzejmości pana Przemysława Sawickiego w sokołowskim Betlejem zagościły urocze owieczki, które szczególnie spodobały się dzieciom.

Do zobaczenia na kolejnym Orszaku już za rok...


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/285,orszak-trzech-kroli-2020.html


KDC  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe