29
2022
2013-08-30

Coraz więcej utonięć !


2 tygodnie temu pisaliśmy o zakazie kąpieli obowiązującym w nowo otwartym zbiorniku na terenie gminy Sabnie. 

Tablice z zakazem ustawiono w kilku miejscach, ale sporo osób widocznie ich nie widzi, bo miłośników kąpieli wcale nie ubywa.  Są tacy, których przeraża myśl o mandacie, za który zapłacić możemy nawet 250 złotych, ale są i tacy, którzy niczego się nie boją. Ci śmiałkowie co najwyżej zapłacą 250 złotych lub... po kilku godzinach/dniach ich ciała wyłowią strażacy!
Tegoroczne wakacje w powiecie sokołowskim przyniosły jedną ofiarę wypoczynku nad wodą. Tragedia miała miejsce w dawnej żwirowni w Wężach. 24-letni mieszkaniec Sokołowa z dwoma kolegami postanowił w upalny dzień dla ochłody wskoczyć do wody. Niestety, ten dzień był dla niego feralny. Z wody sam już nie wyszedł...
Jego koledzy byli pod wpływem alkoholu. Dane statystyczne są tragiczne. Z roku na rok coraz więcej osób traci życie pod wodą. W 2011 roku takich osób w Polsce było 393, w 2012- 436, a w tym około 400, a sezon kąpielowy jeszcze się nie zakończył. Szacuje się, że około 70% osób, które utonęły, były pod wpływem alkoholu. Do innych przyczyn utonięć zalicza się również nieroztropne zachowanie, w tym skakanie do nieznanej wody na głowę, niedostateczne umiejętności pływania, skurcze. Należy jednak pamiętać, aby być opanowanym. Jeśli nie wpadniemy w panikę, skurcz najczęściej jest do opanowania.

Jak informuje policja, podejmowane są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa nad wodą. - Oprócz specjalnie wysyłanych w te rejony patroli, identyfikujemy miejsca szczególnie niebezpieczne dla kąpieli ze zwróceniem uwagi na miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, tzw. dzikie kąpieliska. W trakcie wakacji pojawiły się oznakowania przy kąpieliskach, w których dochodziło do tragedii. W tej chwili tablice z napisem „CZARNY PUNKT WODNY” znajdują się przy zbiornikach wodnych w Wężach, Telakach, Hilarowie i Budach Kupientyńskich - donosi nam asp. szt. Sławomir Tomaszewski.
Bądźmy ostrożni! Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla kogoś. 

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe