15
2020
2016-11-15

CORAZ WIĘCEJ PUSTOSTANÓW


Spacerując ulicami miasta nie sposób nie dostrzec pustych lokali, które wciąż czekają na najemców. Ich ilość jest niepokojąca . Wystarczy zapytać swoich dziadków, by dowiedzieć się, że kiedyś takie zjawisko nie było spotykane - w każdym mieście królowały małe zakłady prowadzone przez rzemieślników, poczynając od szewców, a kończąc na fryzjerach czy golibrodach. Można więc powiedzieć, że każdy mieszkaniec bez problemu zadbał o siebie od stóp do głów.
 Tymczasem część sokołowskich lokali stoi pustych od wielu lat. Podobne zjawisko można zaobserwować w Siedlcach. Tam powodem takiej sytuacji jest istnienie wybudowanej kilka lat temu galerii. Większość klientów stara się jak najwięcej spraw załatwić w jednym miejscu, a galeria handlowa daje taką możliwość oferując nie tylko butiki odzieżowe, ale również zakład fryzjerski, kosmetyczkę, aptekę, supermarket spożywczy, a nawet siłownię. Bez problemu możemy również posilić się w czasie długich zakupów, bowiem siedlecka galeria proponuje prócz typowych fast food’ów także obiady domowe. W Sokołowie brak jest jednak obiektów posiadających takiego wachlarz ofert dla swoich klientów, więc powód istnienia pustostanów musi być inny.
Ludność Sokołowa Podlaskiego liczy około 18 tys. mieszkańców, z czego część osób studiuje bądź pracuje w innych miastach. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż wymieniona grupa pozostaje klientelą tychże miast, z racji małej ilości czasu spędzanego w Sokołowie. Jednakże to zaledwie niewielki procent wszystkich mieszkańców. Co jest zatem powodem rosnącej liczby świecących pustkami lokali?
Osiedlowe sklepiki najpewniej wypierają supermarkety, które często proponują niższe ceny oraz liczne promocje. Istnieją jednak zawody, na których usługi zapotrzebowanie będzie zawsze – są to między innymi fryzjerzy, kosmetyczki, dentyści. Dlaczego więc nie powstają kolejne zakłady tych profesji? Czy na lokalnym rynku nie ma już miejsca dla nowych właścicieli?
Od kilku lat Powiatowe Urzędy Pracy oferują pomoc w postaci bezzwrotnych dotacji przeznaczonych na rozpoczęcie własnej działalności. Kryteria ich uzyskania nie są surowe, jednak jak pokazuje czas, większość nowych przedsięwzięć upada w ciągu od 1 roku do 5 lat. Lokale więc znów pozostają puste.
Jaki jest tego powód ? Statystyczny Polak spłaca kredyt mieszkaniowy oraz opłaca szereg rachunków, które zabierają znaczną część wynagrodzenia. Dodając koszty związane z rosnącymi potrzebami członków rodziny, może zwyczajnie zabraknąć funduszy na potrzeby drugiej kategorii – zawierające właśnie usługi fryzjera, kosmetyczki, wyjście do lokalu gastronomicznego czy kina . To dlatego tak popularne od kilku lat pozostają second handy, gdzie za niewielkie pieniądze można ubrać całą rodzinę. Czy nie ma więc ratunku dla sokołowskiego rynku ?
Aby niezagospodarowane budynki znalazły najemców potrzeba przede wszystkim kreatywności przyszłych przedsiębiorców, pomysłu dla swego przedsięwzięcia, aby celnie trafić w oczekiwania klientów. Nadzieje swe pokładamy w pokoleniu młodych ludzi, którzy wciąż pełni są zapału i pasji, gotowi, by budować swoją przyszłość na własnych zasadach. Być może ta pasja udzieli się również innym mieszkańcom, będąc bodźcem do zmiany swojego dotychczasowego życia, a tym samym do powstania nowych miejsc na lokalnej mapie.


Paulina Joanna Fedorczyk

« wróć | komentarze [27]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Musi byc popyt tzn ludzie musza miec pieniadze aby je wydawac Marazm jest bo nie ma pieniadza na rynku zwykly Kowalski jest biedny i tyle w temacie. Popyt i pieniadz to jedyna droga

Pomysl
2016-12-12 01:16:17

Trzeba wpuścić do Sokołowa jeszcze z pięciu chińczyków i ze dwie szmizjerki i miasto emerytów i rencistów się zadowoli bo młodzież która pojechała do dużego miasta na studia już nigdy do Sokołowa nie wróci to jest pewne bo i po co ?

Andrzej
2016-12-08 07:40:23

Zbyt drogie są lokale aby cokolwiek prowadzić, a właściciele lokali wolą aby stał pusty niż opuścić czynsz. Brak w artykule cen wynajmu.

MARO
2016-11-29 16:09:49

mi. sklepikarz nie równa się przedsiębiorca. W Sokołowie przedsiębiorców brak.

Ewa
2016-11-28 18:48:47

Skąd ten przedsiębiorca ma pracownika wziąć. Młodzi nie chcą pracować i nie potrafią. Przepraszam źle piszę - podstawowa umiejętność to facebuk, gry komputerowe i grzebanie w sieci - a to już poważne umiejętności. Jeszcze raz przepraszam, że nie doceniłem tego jakże ambitnego fachu. No po prostu geniusze. Po parę tysięcy na łebka takim można dać, nawet co tydzień.

Piotr
2016-11-28 14:36:41

Zamknąć biedronki, tesca itp. oraz wygonić chińczyków. A może po prostu kupować lokalne i polskie wyroby. Ludzie sami tego chcecie. Dorabiacie Biedronki, Tesko oraz Chińczyków - czyli Dania, Francja, Chiny.

f
2016-11-28 14:27:08

Co do galerii w Siedlcach, to nie ma czego się niepotrzebnie denerwować - będzie i w Sokołowie! I pytanie : jakaż to kreatywność młodych przedsiębiorców zapełni coraz większą ilość pustych lokali? Nie oszukujmy się - tych pustych lokali będzie jeszcze więcej. A te lokale trzeba utrzymać (remonty itp.), trzeba płacić podatki. Więc trzeba będzie te lokale rozebrać. W przyszłości będzie to dotyczyło także domów. Czyżby w dłuższej perspektywie groziły nam bankructwa mniejszych miast?

M.
2016-11-27 14:43:40

Jeśli ludzie mieliby w tym kraju godziwą płacę i godziwą emeryturę to nie szukaliby tanich produktów w Biedronce, niestety nie mają. Jeden prezydent jest winiem każdemu Polakowi 100 tys.nie dał i już nie odda, inny premier mówił coś o zielonej wyspie i gdzie ona jest ? Poczekamy co teraz zdziała ,,dobra zmiana", czy zobaczymy Budapeszt w Warszawie i co to faktycznie oznacza dla przeciętnego obywatela...? Władza i media sprzedają omamy i urojenia a ludzie najlepiej wiedzą jak wygląda rzeczywistość.

obywatel
2016-11-23 20:49:24

Odwiedzający Biedronki itp. tracą w rzeczywistości dużo więcej niż zyskają na groszowych różnicach w cenach towarów. Pieniądze wydane w lokalnych sklepach w większości zostają na lokalnym rynku i nakręcają obrót. Wielkie sieci transferują większość kasy za granicę i kombinują z niepłaceniem podatków za pomocą najlepszych prawników.

Anty narodowiec
2016-11-23 08:53:09

w Biedronce taniej dlatego ludzie wybierają ten sklep a nie lokalny sklepik to jeszcze rozumiem ale dlaczego wybierają tę samą władzę w lokalnych wyborach a potem komentują, że marazm i nepotyzm nie rozumiem.

???
2016-11-22 21:11:10

Tak "latam" do Biedronki bo po 40 latach pracy mam 1300 zl emerytury. Miało być lepiej i jest lepiej ale dla władzy i jej kolesi.

Do mi
2016-11-22 18:39:29

Latacie do biedronek, wielkich zagranicznych supermarketów to jak lokalny przedsiębiorca ma się utrzymać?

mi
2016-11-22 12:57:44

Zgadzam się w 100 procentach. W mieście i Powiecie szerzy się nepotyzm. Panuje marazm i brak koncepcji jak wybrnąć z tej sytuacji.

Do Narodowca
2016-11-21 20:22:11

KONSTYTUCJA DLA BIZNESU rozwiąże ten problem....??????

ja
2016-11-21 19:24:22

Włodarze Miasta i Powiatu mimo, że z innych ugrupowań śmieją się z naiwniaków. Króluje kolesiostwo i wspólne interesy.

Narodowiec
2016-11-20 23:54:44


Dane kontaktowe