17
2020
2016-10-28

Coraz więcej cudzoziemców w regionie


 Od 2014 r. dwukrotnie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Wg stanu na koniec czerwca 2016 r. do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 237 tys. obcokrajowców. Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy.
Wielu z nas ma wśród najbliższej rodziny i znajomych osoby, które wyjechały za pracą do obcego kraju. Polscy emigranci płacą tam podatki, zakładają rodziny, kupują nieruchomości. Już od jakiegoś czasu zauważyć można jednak to, że także Polska jest coraz częstszym celem migracji zarobkowej. Proces ten widać również na Mazowszu, w którym o połowę zwiększyła się liczba pracujących cudzoziemców - wg stanu na koniec czerwca jest ich łącznie ponad 79 tysięcy. Nasz kraj stał się konkurencyjny i atrakcyjny płacowo m.in. dla obywateli Ukrainy, którzy chętnie pracują lub zakładają firmy w Polsce. W województwie mazowieckim jest już niemal 19 tys. ukraińskich pracowników, podczas gdy dwa lata temu było ich około 10 tys.

Siedlce oraz wschodnie Mazowsze
Również na terenie działania siedleckiego ZUS nietrudno spotkać cudzoziemców. Do ubezpieczeń zgłoszono tu prawie 3,5 tys. obywateli obcych państw. Około 60% tej liczby stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich także Albańczycy, Brytyjczycy, Egipcjanie, a nawet obywatele Kazachstanu. To jednak nie wszyscy – w siedleckim ZUS w 2016 roku zgłoszono do ubezpieczeń łącznie przedstawicieli aż 64 narodowości.

Opłacanie składek
Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców rośnie. Trzeba pamiętać o tym, że obcokrajowiec, którego polski pracodawca zatrudni w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Ciekawe kiedy prawicowe czubki zaczną palić domy cudzoziemców i ich przeganiać.

Molenda
2016-11-15 09:44:07
Strona 1/1


Dane kontaktowe