17
2020
2011-11-26

Co słychać w "Elżbietowie" ?


Cukrownia Sokołów była dawniej drugą cukrownią w Królestwie Polskim. W naszym mieście prosperowała od 1846r. i właśnie od tego momentu stała się miejscem pracy dla wielu pokoleń Sokołowian.

Dzielnica Elżbietów, bo tak nazywała się część Sokołowa, w której znajdowała się cukrownia, charakteryzowała się pięknym krajobrazem, w który na wiele lat wpisały się czerwone mury i wysokie, dymiące kominy. Niestety działały tylko do 2003 r. kiedy to odbyła się ostatnia kampania cukrownicza. Po prężnie prosperującym zakładzie pozostały tylko mury i rozgoryczeni pracownicy. Cukrownia stała się kolejnym zabytkowym zakątkiem Sokołowa. Jednak jest szansa, że po kilku latach przerwy znowu zacznie w niej tętnić życie. Od dawna wiadomo, że na miejscu Cukrowni Sokołów ma powstać „Park przemysłowy”. 17 czerwca 2010 r. Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik i Burmistrz Miasta - Bogusław Karakula podpisali umowę o dofinansowaniu projektu, dzięki któremu Cukrownia znowu ma zacząć działać. Co dzieje się tam teraz?

- Obecnie trwają prace nad demontażem pozostałych tam maszyn i urządzeń. Praktycznie wszystkie zostały już sprzedane- mówi Bogusław Karakula.

Kolejnym etapem prac na terenie cukrowni jest ogłoszenie przetargu, który rozstrzygnie kto wykona projekt techniczny parku. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wykonawca będzie musiał nie tylko odnowić zniszczone budynki, ale również od nowa stworzyć wszystkie niezbędne instalacje tj. wodne, kanalizacyjne, gazowe, oraz elektryczne. Ponadto zadaniem zwycięskiej firmy będzie stworzenie wszystkich dróg na zagospodarowywanym terenie, oraz połączenie ich z drogą krajową nr 62, biegnącą przez ulicę Węgrowską, oraz połączenie z drogą powiatową przy ulicy Fabrycznej A jest o co walczyć bowiem wartość projektu to 27 mln zł. przy czym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosić będzie aż 22 950 000, 00  zł. .

Wstępnie przewidywaliśmy, że „Park przemysłowy” powstanie do końca 2013 r. – kontynuuje burmistrz- Dziś wiemy, że prace się przedłużą. Jednak chcemy je zakończyć do końca 2014 r.

W „Parku przemysłowym” przewidziano 200 miejsc pracy. Być może będzie ich więcej jeśli tylko przedsiębiorcy, którzy wykupili działki na terenie przyszłego parku uruchomią swoje działalności.

Władze miasta mają nadzieję, że „Park przemysłowy” będzie atrakcyjnym miejscem inwestycji dla przedsiębiorców z całej Polski, a przede wszystkim stanie się szansą rozwoju dla młodych i ambitnych mieszkańców Sokołowa.

– Kiedy mówiłem o Parku Przemysłowym, to nawet moi znajomi  pukali się w głowę. A sam fakt, że prace już się rozpoczęły i zdobyliśmy pieniądze na podjęcie tego przedsięwzięcia uznaję za sukces miasta, ale również mój osobisty. – dodaje Bogusław Karakula.

Wszystko wskazuje na to, że dawna Cukrownia Sokołów znowu stanie się ważnym miejscem w naszym mieście i otworzy drogę do kariery wielu mieszkańcom naszego miasta i okolic.

 

 

JF

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe