29
2022
2022-08-30

Co słychać u Cyganerii Podlaskiej?


Kilkakrotnie na łamach naszego tygodnika pisaliśmy o Niezależnej Grupie Artystycznej Cyganeria Podlaska, wyjątkowej zbiorowości ludzi twórczych, której założycielem i administratorem na facebooku jest Witold Radomski.

Od kilku miesięcy regularnie spełnia się marzenie twórcy grupy, aby jak największa liczba osób mogła spotykać się w przestrzeni artystycznej, wymieniać doświadczeniami i warsztatem, występować i współtworzyć wydarzenia artystyczne. Wakacje stwarzają ku temu szczególnie wiele okazji. Odnotowujemy więc niektóre formy aktywności grupy z ostatniego miesiąca.

W sobotę 30 lipca odbyło się V spotkanie Cyganerii. Jego miejscem był Kasztelik Korona Podlasia, położony w Olendrach koło Siemiatycz niewielki zameczek stworzony „z czystej pasji i niesamowitego kunsztu kamieniarstwa” przez bardzo pracowitego i utalentowanego budowniczego Jerzego Korowickiego. Ta szczególna sceneria spotkania była dla licznych uczestników źródłem wielu twórczych inspiracji. Dodajmy, że niektórzy przemierzyli wiele kilometrów, żeby poczuć artystyczną wspólnotę.

Natomiast w sobotę 6 sierpnia przedstawiciele Cyganerii Podlaskiej gościli w Stadninie Koni w Nowej Wsi Kosowskiej na cyklicznej imprezie „Otwarte Wrota” - pikniku produktów ekologicznych i regionalnych. Mieli tam okazję do prezentacji i sprzedaży swoich prac i produktów oraz miłego spędzenia czasu. Niespodzianką zaaranżowaną przez Witka Radomskiego była muzyka na żywo w wykonaniu kapeli ludowej z Kacprówka w powiecie garwolińskim w składzie: Bożena Kaczorowska- basetla, Mirek Paziewski- harmonia pedałowa, śpiew Kazik Paciorek - bębenek boczny.

Nie zabrakło też Cyganerii na lokalnych festynach i koncertach w naszym powiecie i sąsiednich, bo chociaż wśród prawie sześciuset członków grupy najliczniej reprezentowany jest powiat sokołowski, są wśród nich także mieszkańcy m.in. powiatu garwolińskiego, siedleckiego, województwa podlaskiego, Warszawy...

I jeszcze informacja prawie z ostatniej chwili. W sobotę 27 sierpnia w zabytkowej synagodze w Orli (najlepiej zachowanej w powiecie bielskim) Witold Radomski zaprezentował znakomity koncert pt. "Tak malował pan Chagall". W tym niecodziennym miejscu szczególny wydźwięk miały utwory związane z kulturą żydowską i holokaustem. Wybrzmiały też piosenki autorskie wykonawcy oraz jego kompozycje ze słowami wierszy innych członków Cyganerii - Ireny Filipczuk, Piotra Siemieniuka, Bożeny Węgrzynek. Warto tam było być, żeby zobaczyć to miejsce, posłuchać ludzi i dźwięków rozchodzących się po kilkusetletnich murach. Widownia była zachwycona.

Na koniec sięgając do facebookowego profilu Cyganerii zacytuję fragmenty wypowiedzi jej członków na temat grupy. „Poznałam tu wspaniałych, twórczych, ciekawych i wrażliwych ludzi. Z wieloma się zaprzyjaźniłam. Między innymi dzięki tej grupie chce mi się tworzyć, rozwijać, uczyć nowych rzeczy. Atmosfera akceptacji i tolerancji pozwala mi być jednocześnie przynależną i wolną. Witku działaj dalej, bo to co robisz ma sens. (...) Ja lubię z Wami podróżować w różne miejsca, do których sama bym pewnie nie dotarła. Podoba mi się luźna atmosfera. Dobrze z Wami się czuję.” […] „Przyznam, że od początku jestem zafascynowany tą grupą (…) Podziwiam zawsze piękne wiersze, różne prace, dzieła, relacje jakie są zamieszczane... Jestem tu krótko, ale moje życie się bardzo zmieniło...Myślę, że dzięki Wam jestem jeszcze lepszym człowiekiem i bardziej otwartym na sztukę.... Faktycznie panuje tu wielka kultura, szacunek do innych itp. i chwała Wam za to....”


J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe