17
2020
2017-11-13

Co nowego w Jabłonnie?


W środę 8 listopada odbyła się XXXIV Sesja Rady Gminy w Jabłonnie Lackiej. Radni debatowali o budżecie, nowej cenie żyta, taryfach dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. Najwięcej uwagi poświęcili remontom gminnych dróg i chodników.

Wójt Wiesław Michalczuk zdał relacje ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym. Poinformował radnych o rozpoczęciu inwestycji drogowej pomiędzy miejscowościami Morszków i Bujały. Niestety, jak przyznał, zaplanowane prace przeciągają się z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Następnie wspomniał o zakończeniu budowy odcinka chodnika w Czekanowie. Środki na zrealizowanie inwestycji pochodziły w funduszu sołeckiego i własnych środków gminy. Również z funduszu sołeckiego i środków gminnych realizowana jest budowa chodnika w miejscowości Toczyski. Ku końcowi zmierza też budowa 200-metrowego odcinka chodnika przy ul. Długiej w Jabłonnie Lackiej. Wójt poruszył także problem budowy chodnika w Morszkowie. Podczas oględzin miejsca planowanej budowy, okazało się, iż istnieje tam poważny problem z odwodnieniem.

Podczas sesji Wiesław Michalczuk poinformował o odebraniu nowego samochodu strażackiego przez OSP w Dzierzbach. Jest to nowa Scania P360 GBA. Samochód został przekazany jednostce 30 listopada.

W trakcie obrad przegłosowano projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2017 rok. W załączniku „Zadania inwestycyjne 2017r” zwiększono wydatki na: utwardzenie terenów przy drogach gminnych w miejscowościach Toczyski Średnie i Jabłonna Średnia, budowę chodnika w Czekanowie oraz zakup drzwi garażowych do budynku OSP Dzierzby. Przesunięciu na przyszły rok uległa realizacja przebudowy drogi gminnej Nr 39309W w miejscowości Niemirki. Zmniejszono także plan na zadanie „Przebudowa odcinka drogi gminnej w miejscowości Bużyski poprawiającej dostęp do planowanej przeprawy promowej na rzece Bug pomiędzy miejscowościami Bużyski i Gródek”.

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków. Będą one obowiązywały od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Od nowego roku grupy taryfowe W1 i W2 zapłacą 2,44 zł za 1m³ wody (3,02 zł./odb./mies.). Jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków to grupy taryfowe K1 i K2 zapłacą 2,72 zł za 1m³. Do podanych cen i stawek należy doliczyć stosowny podatek.

Radni debatowali również nad wysokością ceny żyta. Z uwagi na niewielkie różnice w jej wysokości w porównaniu z rokiem ubiegłym, postanowiono przyjąć stawkę urzędową.

Na koniec spotkania przewodniczący Stanisław Strzała odczytał dwa listy od Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesława Nasiłowskiego skierowane do Rady Gminy Jabłonna Lacka. Listy zawierały prośbę o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie gminy wsparcia finansowego dla Posterunku Policji w Sterdyni. Dofinansowanie w kwocie 40 tys. od trzech gmin ma być przeznaczone m.in. na zakup nowego samochodu dla funkcjonariuszy, nowego sprzętu komputerowego, a także alkomatów. Czy radni przychylą się do prośby Komendanta, okaże się podczas kolejnych planowanych sesji.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe