17
2020
2011-12-09

Co dalej z sokołowską prokuraturą?


Na ostatniej sesji Rady Miasta został poruszony temat, który bardzo niepokoi nie tylko sokołowskich samorządowców, ale również mieszkańców naszego miasta. Mianowicie chodzi o likwidację Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim. Niedawno sokołowska prokuratura została umieszczona na liście oddziałów wytypowanych do likwidacji. I chociaż nie jest to jeszcze nic pewnego, burmistrz miasta Bogusław Karakula napisał list do Prokuratora Generalnego z prośbą o ponowne i dokładne przeanalizowanie tej sprawy. Niestety bardzo prawdopodobne jest to, że wraz z prokuraturą może zostać zlikwidowany  Sąd Rejonowy.
Obydwie jednostki obsługują nie tylko Sokołów Podlaski, ale również okoliczne gminy takie jak Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Repki, Sabnie oraz Sterdyń. I właśnie do przedstawicieli tych gmin, Bogusław Karakula zwrócił się z prośbą o poparcie swoich postulatów. Na listopadowych Radach Gmin, wójtowie przedstawiali pismo burmistrza radnym i to oni decydowali o tym, czy przyłączą się do walki o sokołowski sąd i prokuraturę.
- Dziwi nas fakt, że sąd w Sokołowie może zostać zlikwidowany. Przecież to taki ładny, odnowiony budynek – mówili radni na jednym z posiedzeń Rady Gminy.
Faktycznie gmach Sądu Rejonowego jest jednym z najnowocześniejszych budynków w naszym mieście, niestety to nie wygląd, czy stan techniczny budynku decyduje o jego funkcjonowaniu. Na „czarną” listę trafiły wszystkie prokuratury, które zatrudniają mniej niż pięciu prokuratorów. Do niedawna sąd w Sokołowie był bezpieczny, jednak na chwilę obecną zatrudnia tylko 4 prokuratorów, co jest podstawą do jego likwidacji.
„Nowoczesny, przestronny gmach z pełną infrastrukturą towarzyszącą umożliwił komfortowe i profesjonalne zorganizowanie funkcjonowania obu instytucji. Uznana za gotową inwestycja pociągnęła za sobą bardzo duże koszty finansowe zarówno ze strony samorządów Powiatu sokołowskiego, a przede wszystkim Skarbu Państwa. Wcześniejsze ustalenia przedstawicieli władz lokalnych z Ministerstwem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym, a w ich konsekwencji realizacja tak poważnych inwestycji są niezbędnym dowodem uznania zasadności pozostawienia w dalszej perspektywie czasowej sądu i prokuratury w Sokołowie Podlaskim” – czytamy w piśmie do Andrzeja Seremeta, Prokuratora Generalnego.
Obecne działania w kierunku likwidacji, którejkolwiek z wyżej wymienionych instytucji są naruszeniem dokonanych uzgodnień i postępowaniem niehonorowym.”
Zarówno lokalne władze jak i okoliczni samorządowcy nie wyobrażają sobie tego, że ok. 60 tysięczna społeczność naszego powiatu pozostanie bez opieki sądowniczej, dlatego zrobią wszystko, aby zarówno prokuratura jak i sąd mogła dalej prawidłowo funkcjonować.
Czy nasze działania przyniosą jakiś efekt, to trudno powiedzieć, musimy jednak pozostać z nadzieją, że to działanie przyniesie pozytywne skutki, nie możemy udawać, że nic się nie dzieje – dodaje przewodniczący Rady Miasta, Waldemar Hardej.
 

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Gdzie pracuje prokurator Jarosław Kowalczyk

obywatel
2012-01-15 15:45:53

Swoją drogą - ciekawe i wiążące musiały być te "ustalenia". Ale gdy już zabiorą sąd, to co z budynkiem? Może by zrobić muzeum "czynu samorządowego"? Na hallu galeria postaci woskowych pt., Ojcowie gmin i miast powiatu, a na końcu stercząca rzeźba z spiżu - taka przestrzenna forma wykresu przyrostu zadłużenia i hasło W. Pstrowskiego, kto da więcej niż ja?

Urzeczony wizją
2011-12-13 00:20:10

Hi hi.... to że prokuratury nie będzie to akurat mieszkańców naszego miasta nie niepokoi. wręcz przeciwnie.

Pajacyk
2011-12-09 17:36:31
Strona 1/1


Dane kontaktowe